Reklama
Lidská krev je výživná

Lidská krev je výživná

Dá se ale dlouhodobě konzumovat jako plnohodnotná náhrada jídla?

Může se člověk živit jako upír,
jen lidskou krví?

poslal: Ondřej Sýkora, Chomutov

Může. Ale stejně jako vegetariáni narážejí i hemotariáni (politicky korektní název pro upíry) na řadu překážek – některých živin se jim nedostává a jiných zas až příliš.

Co se týče čisté energie, kterou můžeme získat z krve, obsahuje každý litr přibližně 700 kalorií. K uspokojení energetických potřeb tedy stačí naplnit svůj žaludek denně třemi litry čerstvé lidské krve. Jenomže lidská potrava obsahuje i tzv. mikroživiny – látky, které nepřinášejí tělu žádný energetický užitek, ale jsou nezbytné k jeho řádnému fungování.

Třeba takový vitamin C, který si neumíme sami vyrobit ani ho skladovat, takže ho musíme v nějakém množství konzumovat pravidelně každý den. V krvi je ho ovšem jen kolem 5 mg na litr, přitom podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je denní dávka nejméně 45 mg. Na to byste musel vypít devět litrů krve. Tenhle problém lze překonat tím, že zdroj své potravy (lidi, od/z nichž krev odebíráte) necháte chvíli před odběrem krve sníst několik citronů či jiné, na vitamin C bohaté suroviny (cibule, papriky, černý rybíz). Pak hladina vitaminu C v krevním séru může stoupnout až na 15 mg/l, čímž by vám opět stačily tři litry zmiňované na začátku.

Ale co třeba železo, které krev obsahuje? Nemůže se jím hemotarián předávkovat? Těžko. Tolik ho zase v krvi není – bylo by třeba denně vypít 26 litrů, aby byl překročen bezpečný limit. Jisté úskalí představuje jiná, naprosto obyčejná látka – chlorid sodný. Lidská krev totiž obsahuje asi devět gramů soli na litr. Při energeticky přiměřené dávce tři litry krve denně tak do sebe dostanete čtyřiapůlkrát víc soli, než je doporučená denní dávka. To pak zákonitě vede k dehydrataci a k selhání ledvin, pokud ovšem nebudete krev zapíjet velkým množstvím vody. Bohužel to množství bude muset být tak velké, že začnete s největší pravděpodobností trpět vysokým krevním tlakem. Na druhou stranu – kdo jím dnes netrpí. Vždyť na nemoci spojené s vysokým krevním tlakem umírá skoro polovina všech lidí tzv. ‚civilizovného’ světa.

Malá odbočka na závěr: Krev nemusí být jen červená. U člověka a dalších obratlovců způsobuje tohle zabarvení železo v hemoglobinu, což je metaloprotein (‚kovová bílkovina’) sloužící pro transport kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Většina měkkýšů má krev modrou, protože jejich ‚transportní bílkovina‘ je založena na mědi. A vývojově staří pláštěnci (jakési ke dnu přirostlé praryby) mají v krvi látku obsahující vanad, který při reakci s kyslíkem mění barvu na hořčicově žlutou.

A zde se pokochejte roztomilou potvorou, která se na rozdíl od člověka krví živí bez problémů. Všimněte si, jak se jí průhledné útroby postupně plní červenou tekutinou. (Záměrně volíme ženský rod – u komárů totiž pijí krev pouze samičky, samcům stačí nektar z rostlin).
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více