Reklama
Kulervoucí sport minulosti: autopólo

Kulervoucí sport minulosti: autopólo

Dnešní sport je sice ,cool‘, ale často v doslovném smyslu ,chladný‘. Zato počátky 20. století měly až neuvěřitelnou šťávu i stylovost!

Tzv. extrémních sportů dnes známe hromady. Mají své oddané fanoušky, sponzory i vlastní televizní kanály, kde můžeme od rána do večera sledovat dokonale nasnímané ,šílené' kousky.

A přece lze tvrdit, že jsme v tomto směru uťáplejší, zkostnatělejší a změkčilejší než naši předchůdci. Doba, kdy se moderní pojetí sportů teprve rodilo, byla totiž fascinujícím způsobem syrová, živelná, plná překvapení a zmagořilých nápadů, které ovšem byly realizovány s vážnou tváří. Snad nejmilejší ukázkou je již pozapomenuté auto polo, resp. česky autopólo.

Podívejte se na ty fotky: no není to nádhera? Báječní muži divoce máchající palicemi (pálkami, abychom se přidrželi terminologie) na skřípějících primitivních autech, neustálé srážky a vymršťování účastníků ze sedaček, a mezi tím vším poskakující basketbalový míč... Tahle myšlenka se přitom drala na svět od chvíle, kdy se objevily první automobily.

auto_polo1

Už v roce 1902 informoval list Patterson Daily Press, že v bostonském pólo klubu zkoušejí hrát s auty místo koní, ovšem s poznámkou, že tento sport se „zřejmě neujme". To ale autopólo odepisovali předčasně. V roce 1911, kdy se mimochodem jel i první závod Indianapolis 500, se nové zábavy chopil Ralph Hankinson, prodejce slavných vozů Ford model T. Autopólo ukazovalo ,plechovou Lízu' v poněkud šílenějším světle. Utkání byla zárukou karambolů a úrazů. Není proto divu, že od začátku přitahovalo tisíce diváků a po celé Americe, hlavně na Středozápadě, se rojily kluby sdružené v Auto Polo Association.

Pravidla byla v podstatě jednoduchá, odvozená z klasického póla: každý ze dvou týmů má na hřišti dvě auta a v každém autě sedí řidič a pálkař, který se snaží dostat míč do soupeřovy branky, široké 4,6 m. Velikost hřiště byla většinou 300 x 120 stop (91 x 37 metrů), ale hrálo se i na mnohem menších pláccích. Po hvizdu rozhodčího se auta zběsila rozjela za míčem, tedy logicky proti sobě, a o pár vteřin později už se ozvaly rány a výkřiky. Každý sportsman musel počítat s tím, že se jeho vůz během závodu několikrát překotí. Kožené popruhy, kterými byli připoutáni řidiči, často praskaly, pálkaři to měli samozřejmě ještě veselejší.

Auto-4

Používané fordky byly odstrojeny až na úplný základ, časem naopak přibyly první pokusy o ochranné klece - ovšem podle zlých jazyků ani ne tak proto, aby ubylo zranění, ale hlavně aby se auta po větším karambolu snáze převrátila zpátky na kola, a hra tak mohla rychle pokračovat. Zlomeniny byly stále na denním pořádku, občas se objevil i smrťák, zraněním se nevyhnuli ani diváci. Auta byla na konci zápasu vždy více či méně poničena, což ještě přispělo k faktu, že autopólo byl v podstatě nepojistitelný sport.

Z póla, ,šlechtického sportu' perského původu, se za řevu motorů stala řežba, od níž se ovšem nešlo odtrhnout. Už roku 1913 vyrazili autopólisti také na turné po Evropě, ze starého kontinentu se však k tomuhle bláznovství nechali strhnout jen Britové. S blížícím se vstupem USA do první světové války v roce 1917 pak začala popularita sportu kolísat. Do poboček Fordu docházely vládní žádosti, aby ustala propagace autopóla, v některých státech došlo rovnou na zákaz. Ještě ve 20. letech se nicméně hrály zápasy v Chicagu, v newyorské Madison Square Garden a na Coney Islandu. Za rok 1924 známe i souhrnnou statistiku amerických a britských týmů: 1564 rozbitých kol, 538 prasklých pneumatik, 66 zlomených náprav, 10 prasklých motorů a šest úplně, ale úplně oddělaných aut. Drahá, nebezpečná a fascinující sranda už ale byla definitivně na ústupu. Věčná škoda!

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

Ne, tyhle holky se nespotí, ani když do toho budou šlapat hlava nehlava. Ale mohly by ofouknout, tak bacha.

Číst více
Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více