Reklama
Kde je Napoleonův penis?

Kde je Napoleonův penis?

A kde Einsteinův mozek?

Je pravda, že Einsteinův mozek je naložený v lahvi u nějakého doktora v Americe? A že jiný Američan má ve své sbírce Napoleonův penis? 

Jaroslav, Kolín

Einsteinův mozek

Obojí je pravda. Ještě než v roce 1955 Albert Einstein zemřel, odkázal svůj mozek na vědecké výzkumy. Těch se ujal patolog Princetonské univerzity doktor Harvey, který Einsteina po jeho smrti pitval. Mozek rozřezal na 240 plátů, naložil ho do formalinu a… a to bylo vše. Žádný další výzkum se nekonal a Harvey si prý dokonce některé lahve (bylo jich hodně, protože 240 mozkových řízků se do jedné nevejde) schoval u sebe doma za chladicím boxem na pivo.

Teprve po několika desetiletích na nátlak pozůstalých dovolil i jiným vědcům prozkoumat některé jeho části blíže. Díky tomu víme, že geniální mozek, který rozlouskl dodnes stěží pochopitelné vztahy prostoru a času, má podstatně větší množství tzv. gliových buněk než mozek běžného člověka. Gliové buňky tvoří jakési výživné lešení, díky kterému je schopen mozek myslet rychleji a v širších souvislostech. Ale to už si spíš najděte sami na internetu (heslo: gliové buňky, výživa mozku atd.). 

Napoleonův penis

Jinak bychom se nedostali k další části vaší otázky, a tou je Napoleonův penis. Napoleon zemřel roku 1821 v ‚luxusním domácím vězení’ na ostrově Svatá Helena. Již následující den se konala pitva, kterou vedl jeho osobní lékař Antommarchi za přítomnosti dalších 17 svědků. Při pitvě bylo vyňato jeho srdce (které v závěti odkázal své někdejší manželce, císařovně Marii Luise, ale nikdy se k ní nedostalo) a žaludek (jehož rakovina způsobila Napoleonovu smrt). To bylo údajně vše, co před pohřbem z těla lékaři vyřízli.

Jenže v roce 1913 vyslalo anglické muzeum Královské koleje chirurgů do světa zprávu, že má ve svých sbírkách zakonzervované orgány Napoleona (mezi jinými i jeho údajně velký penis), které byly tajně odňaty po oficiální pitvě, po nějakou dobu schovány a později odprodány právě tomuto muzeu. To je pak brzy se ziskem prodalo jisté účetní firmě, od ní se penis dostal do rukou (obrazně řečeno) amerického bibliofila Rosenbacha a dál a dál až do majetku amerického urologa Johna K. Lattimera, dnes emeritního profesora Kolumbijské univerzity. Je to urolog, takže to, co na dražbě koupil, zřejmě penis opravdu je. Ale jestli je skutečně Napoleonův, to se dnes s jistotou neví. A jelikož byla jeho prodejní cena přes 3 tisíce dolarů, tak to asi pan profesor ani chtít ověřovat nebude. 

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více