Jak se mění kresby malíře po požití LSD?

Jak se mění kresby malíře po požití LSD?

Dejte umělcovi halucinogen a pak sledujte, jak vytváří zcela nové malířské styly.

Těchhle devět kreseb vzniklo v rámci amerického vládního experimentu konaného v padesátých letech. Malířovi podali ve dvou dávkách LSD. V průběhu tripu měl v uzavřené místnosti malovat dohlížejícího lékaře, který mu tak byl zároveň modelem.

První dávka činila 50μg, což je hruba jeden slabší trip (papírek napuštěný diethylamidem kyseliny lysergové). 

20 minut

01

Zhruba po dvaceti minutách vznikla první kresba, pro kterou zvolil umělec uhel. Subjekt nepociťuje žádné změny ve vnímání nebo prožívání.

85 minut

02

85 minut po první dávce a dvacet minut po druhé dávce (obě 50μg) bere umělec do ruky tužku: "Vidím tě jasně, tak jasně. Tohle… ty… to je všechno… Mám trochu problém ovládat ruku. Dělá si chvílemi, co chce."

2h20min

03

Pacient vypadá kreslením naprosto pohlcený. "Linie stále existují, ale jsou velice živé. Všechno mění barvy. Moje ruka musí následoval ty nejvýraznější linky. Moje vědomí se nachází v částech těla, co jsou zrovna aktivní - v mojí ruce, mojem zápěstí… mém jazyku."

2h30min

04

Vypadá jakoby schoulený k malířské podložce. "Zkouším další kresbu.Všechno je normální, ale kresba není. Obrysy ruky se mění a s ní i obrysy obrázku. To není moc dobrá kresba, nebo je? Vzdávám to - zkusím to znovu…"

2h35min

05

Hned zkouší další kresbu. "Udělám to jedním tahem, bez zastavování, jedna linka bez přerušení!" Po dokončení se začíná hlasitě smát, pak se pohledem zasekne na něčem na podlaze.

2h45min

06

Snaží se dostat dovnitř kreslířské sady a je celkově rozrušený. Na rady, že by měl ještě nakreslit něco dalšího reaguje velice zpožděně. Přestává souvisle komunikovat.

"Jsem…všechno je…změněné… volají… tvoji tvář…propojené…kdo je" Pacient si potichu mumlá jakousi melodii (připomíná písničku Thanks for the memory). Přechází na tempery.

4h25min

07

Po malbě temperou se přesunul na pohovku, kde strávil necelé dvě hodiny a občas mával rukama ve vzduchu. Jeho návrat k malířské sadě je náhlý a rozhodný. Kombinuje pero a vodovky.

"Tohle bude nejlepší věc. Jako ta první, jenom lepší. Když nebudu opatrný, ztratím kontrolu nad svými pohyby, ale já to neudělám, protože vím. Já vím….já vím… já vím… já vím..."

Poslední tahy dokončí, když běhá tam a zpátky po místnosti.

5h45min

08

Dál se pohybuje po místností a vymýšlí stále nové trasy a kombinace v prostoru. Trvá hodinu a půl než si zase sedne, aby maloval. Vypadá víc nad věcí.

"Teď už zase cítím kolena. Přijde mi, že se mi začínají vytrácet. Tohle je hodně dobrá kresba - tužka se pěkně těžko drží" (drží pastelku)

8 hodin

09

Sedí na posteli. Hlásí, že intoxikace ustoupila, kromě občasného zkreslení tváří. Žádáme o poslední  kresbu, kterou provádí skoro bez zaujetí.

"Nemám k téhle poslední kresbě co říct. Je špatná a nezajímavá. Chci teď jít domů."

Bonus:

Legendární záznam testování LSD na vojácích československé armády aneb "To se vidíme, jak vypadáme!"

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více