Reklama
Jak dokáže moucha přistát na stropě?

Jak dokáže moucha přistát na stropě?

A hlavně, jak se na něm pak udrží?

Jak dokážou mouchy přistát na stropě
a chodit po něm vzhůru nohama?

poslal Radim J., Havířov

Ke stropu doletí moucha v normální poloze, tedy břichem dolů. Těsně pod ním ale provede sudový polovýkrut, přičemž využije setrvačnou sílu k dopadu v poloze vzhůru nohama.

Tak se aspoň dlouhá léta popisoval princip mušího přistání na stropě, než v roce 1958 ukázal americký časopis Natural History pomocí vysokorychlostního snímání, že je to trochu jinak. Moucha neprovádí sudový polovýkrut (kolem své podélné osy), nýbrž něco jako přemet (podél své osy příčné). Nejdřív se zachytí párem předních nohou, které při přiblížení ke stropu zvedne nad hlavu, a zbytek těla přistane na stropě za dopomoci setrvačné síly. Tolik k přistávacímu manévru.

Jak se ale moucha na stropě udrží, a dokonce po něm umí chodit? I tady byl díky vysokorychlostním kamerám vyvrácen jeden dlouho uznávaný, leč mylný názor, a to teprve před pěti lety. Nejdřív se mělo za to, že se mouchy díky jemným vláskům na svých končetinách dokážou zaklesnout do malých nerovností a proláklin, které jsou hojně přítomné na každém povrchu, byť z našeho pohledu hladkém.

V roce 2006 ale jistý Stanislav Gorb z Institutu Maxe Plancka pro výzkum kovů ve Stuttgartu zjistil, jak mouchy (a desítky dalších druhů hmyzu) dokážou chodit po různých věcech bez ohledu na směr gravitace. Na konci nohou mají speciální žlázy produkující lepivou emulzi, podobnou třeba zmrzlině – látku složenou z tuků/olejů a cukrů. A právě díky ní je pro mouchu snadné udržet se na jakémkoli povrchu včetně skla. Méně snadné je však kvůli tomuhle lepidlu se po ní pohybovat. Je to podobné, jako když chodíte čerstvě zoraným polem po vydatném dešti.

Gorb dlouhodobým pozorováním zjistil, že mouchy mají hned čtyři strategie, jak své nohy přilepené k povrchu odtrhávat. Přilepenou nohu moucha buďto 1) odtáhne od těla, čímž se odlepí její spodní článek (jako byste odlepovali chodilo od bahna zvednutím paty); 2) uvolní kroutivým pohybem; 3) odlepí zapřením dvou drápků umístěných na konci nohy, přičemž nohou pohybuje dopředu; nebo 4) udělá to samé, jenom nohou pohybuje dozadu.

Zároveň Gorb vyvrátil jednu dlouho tradovanou pověru, stručně vyjádřenou hostinským Palivcem na otázku, proč už mu na zdi nevisí obraz císaře pána: „Sraly na něj mouchy, tak jsem ho dal na půdu.” Mouchy na něj ovšem nesraly, stačilo, že po něm chodily, a zanechávaly tak na jeho povrchu zbytky svého ‚lepidla’.


Video mušího přistání nemáme, ale lepivost muších noh dobře demonstruje i tohle poněkud méně chutné video:
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více