Reklama
Hitler, Stalin, Masaryk, Freud, Trockij a Tito byli sousedi

Hitler, Stalin, Masaryk, Freud, Trockij a Tito byli sousedi

Přesně před sto lety na sebe mohli narazit v ulicích Vídně.

"Byl malý, hubený, měl zjizvenou tvář… v jeho očích jsem neviděl nic přívětivého…," tak popisoval Lev Davidovič Trockij své první setkání s Josifem Vissarionovičem Džugašvilim. Došlo k němu v lednu roku 1913 na severním vídeňském nádraží, a jak určitě víte, onen hubený a tehdy čtyřiatřicetiletý Josif vstoupil do dějin jako Stalin. Trockij, ruský disident a levicový intelektuál, v té době rozjížděl ve Vídni své radikální noviny Pravda a v ulicích města mohl narazit na zavedenou hvězdu Sigmunda Freuda, jehož psychoanalytické teorie otevírající mnohá tehdejší sexuální tabu řešil už celý svět. Otvíráním temných zákoutí lidské mysli se zabýval ve své ordinaci v ulici Berggasse, kde dnes najdete jeho muzeum.

Zatímco Trockij a Stalin na útěku plánovali změnit politickou mapu světa, Josip Broz zřejmě ani ve snu neviděl, že bude jednou jako Tito tvrdou rukou vládnout Jugoslávii. Pracoval jako obráběč kovů v automobilce Daimler, která sídlila ve čtvrti Neustadt, a později byl odveden do války, která položila základy jeho revolucionářské osobnosti.

No a nesmíme zapomenout na jednoho čtyřiadvacetiletého mladíka ze severozápadu Rakouska, jehož snem bylo studovat malbu na vídeňské Akademii výtvarných umění, ale kterého poprvé nepřijali pro nedostatek talentu, podruhé ho ani nepřipustili ke zkouškám. Frustrovaný se živil na ulicích občasnými kšeftíky nebo malováním reklamních plakátů a po pěti letech živoření se ještě v roce 1913 rozhodl Vídeň plný nenávisti opustit, jako "město plné marxistů a židů". Ano, byl to Adolf Hitler.

Adolf Hitler na počtovní známce

Pár kilometrů od Adolfova tehdejšího bydliště na nábřežní Meldemannstrasse dohlížel ze svého Hofburgského paláce na město stárnoucí vládce Franz Josef, jehož syn arcivévoda František Ferdinand čekal, až mu uvolní místo na trůně. Jeho vražda v následujícím roce odstartovala první světovou válku. V ní se podstatně změnily osudy většiny zmíněných vídeňských sousedů, včetně T. G. Masaryka, jenž byl od roku 1907 až do války ve Vídni říšským poslancem za Českou stranu pokrokovou.

Vídeň tehdy byla hlavním městem Rakouska-Uherska. To se skládalo z 15 národů a více než 50 milionů obyvatel. Zhruba čtvrtina z dvou milionů tehdejších Vídeňáků mluvila česky, takže v místních kavárnách jsme jistě měli slušný hlas.

Právě kavárenská kultura a debaty byly typickou součástí tehdejší Vídně (a jsou i dnes). Freudova oblíbená Cafe Landtmann stále funguje na vídeňské třídě Ringstrasse, kousek opodál stávala Cafe Central, kam chodili Hitler a Trockij. Kavárny tehdy byly otevřené opravdu všem názorovým směrům a sociálním třídám a skoro v každé byste narazili na někoho slavného, respektive někoho, kdo se později - často i nechvalně - proslavil. Debatilo se v nich usilovně a o všem možném, tak jako dneska v českých knajpách. 

Cafe Central ve Vídni - sem chodil Trockij nebo Hitler

S určitostí se neví, jestli se před sto lety ve Vídni setkal Stalin s Titem nebo Hitler s Trockým a jestli se náhodou občas při argumentaci neodvolávali na uznávaného profesora Masaryka. Každopádně proti počtu obětí, které tehdejší kafíčkáři během svých pozdějších vlád zanechali, se imperiální Vídeň zdá jako vesnička.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více