Reklama
Gravitace v reálu: 5 skutečných nehod ve vesmíru

Gravitace v reálu: 5 skutečných nehod ve vesmíru

Na plátně ve 3D je to síla, ale co teprve ve opravdovém teroru beztížné nicoty?

Jděte se podívat na Gravitaci a jděte se na ni podívat do Imaxu – v obyčejném 3D kině je zážitek poloviční, a že to je ZÁŽITEK! Kosmický survival thriller od Alfonsa Cuaróna sice není bez chyb – těch faktických i logických je v něm hromada –, ale ještě nikdy předtím se žádný film ani zdaleka nepřiblízil realistickému pocitu, že jste tam s nimi, tam, na oběžné dráze, kde člověk prostě není doma, kde jste sami, chybí všechno lidské, a hlavně zemská přitažlivost.

Vybrali jsme pět kosmických havárií, kdy měli kosmonauti nejvíc na kahánku, ale nakonec vyvázli. Katastroficky laděným jedincům tak budou chybět například smrťáky na Sojuzech 1 a 11 nebo výbuchy raketoplánů Challenger a Columbia. Být kosmonautem je sakra rizikové povolání, zhruba pět procent z nich svoji misi nepřežije.

Friendship 7: špatný indikátor (1962)

glenn

John Glenn byl teprve třetím americkým kosmonautem ve vesmíru, tak si asi umíte představit mediální pozornost, která byla jeho trojnásobnému obkroužení Země věnována. Na oběžné dráze signalizovaly snímače celou řadu výpadků a po poruše automatiky musel Glenn přejít při druhém obletu na náročné ruční řízení. Nejvarovnější bylo hlášení o uvolnění přistávacího balíku, který byl ukrytý pod ochranným krytem, a NASA se tedy domnívala, že se poškodil. Proto nařídila, ať nejsou odhozeny obaly raket přichycené lany, protože tak byla větší šance, že lana štít udrží na svém místě a ochrání kabinu před pekelným žárem při vstupu do atmosféry. Jenže tím se výrazně změnily letové parametry modulu, a navíc hořící kusy ze zbytků raket odletovaly při brzných manévrech od kabiby. Díky Glennovu mistrovskému ovládání lodě štít vydržel a on přistál na padáku do Atlantického oceánu 350 km od ostrova San Juan. A Amíkům se zrodil další hrdina!

Apollo 11: prázdná palivová nádrž (1969)

apollo_11

Krátce poté, co Neil Armstrong oznámil „Houston, Tranquility Base, here, the Eagle has landed“ během památné miss Apolla 11, mu operační důstojník Charlie Duke odpověděl: „Roger, Tranquility. We copy you on the ground. You got a bunch of guys about to turn blue. We’re breathing again. Thanks a lot.“ Proč v NASA zadržovali dech, až zmodrali? Nebylo to jenom silou okamžiku při prvním přistání člověka na Měsíci, ale spíše strachem o osud posádky. Armstrong totiž navigoval loď, která už byla prakticky bez paliva. Přistávací modul Eagle přeletěl plánované místo dosedu a Armstrong musel udělat sérii manévrů, aby ho dostal na relativně rovný povrch. Záznamy říkají, že mu zbývala šťáva maximálně na dalších 30 sekund. Na odlet mělo Apollo samostatnou nádrž, kterou však samozřejmě nemohli vyplýtvat, jinak by si pobyt na Měsíci nedobrovolně prodloužili na doživotí.

Apollo 12: úder blesku (1969)

apollo12

Sekundy poté, co se obří raketa Saturn V s kosmickou lodí Apollo 12 na své špičce odlepila od země, udeřil do ní blesk. V důsledku výboje se raketa ocitla v zombie módu. Raketa letěla, ale astronauti ani řídicí středisko nevěděli, co dál. Jeden z operátorů navrhl resetovat systém celé lodi. Pomohlo to a pouze na krátkou dobu došlo k výpadku dodávek elektrického proudu z palivových baterií. Přesto na oběžné dráze následovala důkladná kontrola lodi, aby se NASA ujistila, že může mise zdárně pokračovat. Po hladkém přistání na Měsíci Pete Conrad zavtipkoval: „Whoopie! Man, that may have been a small one for Neil, but that’s a long one for me.“ Po úderu blesku zpřísnila NASA meteorologické podmínky pro start kosmických lodí.

Apollo 13: výbuch kyslíkové nádrže (1970)

apollo_13

„Houston, we’ve had a problem.“ Díky skvělému filmu (faktickou přesností jde skoro o dokument) Apollo 13 od Rona Howarda znají tuhle adrenalinovou kosmickou misi už skoro všichni, kdo kdy pustili televizi. Během rutinního promíchávání nádrže s kyslíkem těsně po startu cesty k Měsíci došlo vinou elektrické jiskry k výbuchu, který poškodil servisní modul Odyssey. Astronauti tak museli obkroužit lunu a přežít s minimem energie i podpůrných životních funkcí pouze v lunárním modulu Aquarius. Kvůli úspoře energie letěli stěžejní úseky mise na manuál, a i když přistáli podchlazení a naprosto vyčerpaní, přežili.

Stanice Mir: požár (1997)

mir

Pří výměně kanistru v zařízení na regeneraci vzduchu vypukl 26. února 1997 na Miru požár. Plameny o výšce až 1,5 metru navíc blokovaly přístup do lodě Sojuz, kterou se měli kosmonauti v případě nouze evakuovat. Hostující astronaut z NASA Jerry Linenger dokonce objevil, že jedna z kyslíkových masek nefungovala. Požár se podařilo po čtvrt hodině uhasit, ale stanice byla plná černého dýmu, v důsledku čehož několik dní poté selhala aparatura na filtraci vzduchu a taky systém orientace solárních panelů. Přes hromadu dalších problémů na stanici posádka nepřistoupila k evakuaci a misi dokončila. Pravidla bezpečnosti, která dnes platí na ISS, vychází z velké části ze zkušeností, které přinesl požár na Miru.

STS-114: pěna zasáhla trup Discovery (2005)

discovery-580x367

Když se 26. července 2005 vydal raketoplán Discovery na cestu k ISS, nesl na sobě tíhu celého projektu raketoplánů. Šlo totiž o první start po 907 dní trvající odstávce způsobené havárií Columbie. Přestože se vedení mise dušovalo, že zapracovalo na bezpečnosti, při stoupání na oběžnou dráhu odpadly z externí nádrže velké kusy ochranné pěny.

STS-114-Debris-Animation

Byl to naprosto stejný problém, který vedl k poškození ochranného pláště na křídlu Columbie a jejímu rozpadu v atmosféře při návratu na Zem. Naštěstí pěna tentokrát nepoškodila podstatné části keramického pláště. NASA později zjistila, jak praskliny v pěně vznikají, a změnila její vrstvení, takže v následujících misích nepředstavovala takovou hrozbu.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více