Reklama

Divná věda - pití blitků, sekání hlav a slon na tripu

Divná věda - pití blitků, sekání hlav a slon na tripu

Cesty poznání bývají křivolaké. Odborníci občas testují úplné "pyčoviny" - nebo to tak na první pohled aspoň vypadá.

Experimenty, které popisujeme, jsou šílené jen na první pohled. Když se nad nimi poctivě zamyslíte, zjistíte, že ve své době šlo o chytré nápady odhalující principy, jak funguje svět. Na první pohled bláznivé pokusy často vedly k úžasným objevům. Když třeba v roce 1928 Alexander Fleming nechal zplesnivět misku se živným roztokem, všiml si, že kolem plísně nerostou bakterie. Objevil tak penicilin, který od té doby zachránil miliony lidských životů. 

Hranice mezi poznáním a blbostí je ale často jen tenká. Nikdy nevíte, jestli je ten vědec tak geniální, nebo jestli je to spíš vůl jak anděl. 

TLUSTOKOŽEC NA TRIPU

lsd

Co se stane, když dáte slonovi silný halucinogen? Vědci se to pokusili zjistit v srpnu 1962. Warren Thomas, ředitel Lincolnovy zoo v americkém Oklahoma City, píchl do zadku slona jménem Tusco 297 miligramů LSD. Byla to asi 3000x vyšší dávka, než si šlehají lidé. 

Thomas později vysvětloval, že smyslem pokusu bylo ověřit, jestli se tak podaří vyvolat říji - stav, kdy sloní samec jakoby zešílí a stane se agresivním. Ochránci zvířat ho později obviňovali, že to bylo zvrácené a nevědecké, zatímco on se bránil, že účinky drogy nejdřív vyzkoušel na sobě. Neřešme důvod, ale výsledek. Vypadalo to, jako kdyby Tusca někdo střelil do hlavy. Zuřivě troubil, běhal kolem ohrady a demoloval všechno, co mu stálo v cestě. Vyděšení vědci se mu pokoušeli vstřelit šipku s antipsychotiky ale asi za hodinu chcípl. Bylo to překvapení, protože smrtící účinky má LSD jen zřídkakdy. „Zdá se, že na účinky LSD jsou sloni velice citliví," napsal Thomas v článku, který později vyšel v respektovaném odborném časopise Science. Možná by se to dalo využít v Africe, kde sloni často ničí úrodu. 

USEKNI JÍ HLAVU HNED!!!

vyrazy tvare

„Vyvolávají emoce charakteristické změny faciální exprese?" ptali se před sto lety psychologové. Jinými slovy, chtěli zjistit, jestli se při strachu, radosti, zděšení, veselosti, lítosti a dalších vnitřních stavech tváří všichni lidé na světě stejně. Nebo se křeníme každý trochu jiným způsobem? Student Carney Landis z univerzity v Minnesotě se to v roce 1924 rozhodl prověřit sofistikovaným experimentem. Několika pokusným osobám nejdřív na tvář namaloval čáry opáleným korkem, aby tak zvýraznil reakci jejich mimických svalů. Pak na ně působil nejrůznějšími podněty, které u nich měly vyvolávat silné emoce. Dával jim čichat smrdutý čpavek, pouštěl jim příjemnou hudbu, ukazoval jim pornografické fotografie, strkal jim ruce do kbelíku plného slizkých žab... Při tom jim fotil tváře, aby mohl porovnávat jejich výrazy.

Vrcholem pokusu bylo, když Landis přinesl laboratorní krysu a požádal subjekt, aby jí sekáčkem usekl hlavu. Většina lidí váhala. „To myslíš vážně?!" ptali se vyděšeně a znechuceně. „Ano! Zabij tu svini! Hned!" křičel výzkumník. Některé ženy začaly ječet, ale řada mužů Landise hned napoprvé poslechla. Nevinnou krysu nakonec zavraždily dvě třetiny lidí. Pokud to někdo odmítl udělat, vytrhl mu vědec sekáček a ufiknul kryse hlavu sám. Asistent zatím fotil výraz tváře. Kromě poznání zákonitostí faciální exprese se prokázalo, že lidi udělají libovolnou kravinu. Stačí jen zařvat. 

TEROR V OBLACÍCH 

letadlo

Začátkem března 1960 na základně Fort Hunter nastoupilo do letadla deset vojáků. Měl to být běžný tréninkový let. Stroj vystoupal vysoko do modrého nebe, když motory škytly a vysadily. „Nejde to znovu nahodit!" křičel pilot do mikrofonu. „A ke všemu se zaseklo vysouvání podvozku... Připravte se na nouzové přistání, ale raději se modlete!" Pak se letadlo naklonilo na křídlo a z interkomu se ozval pilotův smrtelný křik: „Padáme! Udržím to ve vzduchu už jen pár minut! Všichni chcípneme!" Vojáky polila hrůza, přestože jim vůbec nic nehrozilo. Právě totiž byli 'pokusnými králíky' v psychologickém experimentu, který měl zjistit, jak probíhá 'degradace chování' u člověka zažívajícího smrtelný stres.

Aby si to vědci ověřili, dali vojákům jednoduchý úkol - vyplnit formuláře na životní pojištění, které byly jakoby náhodou' připraveny s tužkami v přihrádkách jejich sedadel. „Mysleme na rodiny," křičel pilot. „My už tu sice nebudeme, ale naše děti od armády aspoň dostanou vysoké odškodné!" Když bylo vyplněno a vojáci hrůzou zavírali oči, pilot se rozesmál: „Dělal jsem si z vás prdel, hoši!" A vrtule se znovu roztočily. Experiment prokázal, že s vědomím blížící se smrti dělá člověk spoustu chyb. Včetně těch gramatických. 

GIBON V HELIU

gibon

Každý asi ví, že když si z balónku dýchnete helia, bude váš hlas náhle znít úplně jinak. Může za to fyzika - v heliu se zvuk šíří asi třikrát rychleji než ve vzduchu. Z vašich hlasivek se tedy šíří úplně stejné tóny jako předtím, ale heliová 'bublina' v ústech 'ohýbá' jeho frekvence. Možná jste to prováděli ke všeobecnému obveselení na večírku, podobně jako efektní zapalování vlastních prdů (helium je na rozdíl od prdů zcela netoxické). Méně známo už je, že některé druhy opic mají hlas jako náš kamarád, operní pěvec Adam Plachetka. Adam se zpěvem živí, ale k čemu je to opicím? K dorozumívání. Z výšky tónu hlasu dokážou v džungli přesně odečíst, co jim chce jiná opice říct, a to až na vzdálenost několika kilometrů. 

Co a jak, to netušíme. Japonští vědci si dali dohromady, že jedna a jedna jsou dvě. Jednoho gibona strčili do klece se skleněnými stěnami a atmosférou obohacenou heliem a pak sledovali, jak bude 'zpívat' ostatním. Další giboni mu nejdřív nerozuměli. Když si toho ten v kleci všiml, přizpůsobil hlas tak, že plyn nad jeho 'povídáním' ztratil moc. 
Úplně jako Adam, když nasadí svůj čistý a zvučný basbaryton. 

DOKTOR, KTERÝ PIL BLITKY 

blitka

Jak daleko jsou vědci schopni zajít, aby potvrdili svou teorii? Americký lékař Stubbins Ffirth v roce 1793 zašel velmi daleko. Epidemie žluté zimnice tehdy ve Filadelfii zabila přes pět tisíc lidí. Podle Ffirtha to nebyla nakažlivá nemoc, ale způsobovaly ji fyzikální faktory - slunce nebo hluk. Rozhodl se tedy prokázat, že žlutou zimnici nedostane kontaktem s nemocnými.

Začal tím, že se řezal do ruky a vtíral si do rány 'černé zvratky' (způsobované krvácením do žaludku), které jsou pro žlutou zimnici typické. Neonemocněl. Kapal si blitky do očí. Neonemocněl. Udělal si doma saunu naplněnou výpary z vařících se blitků. Neonemocněl. Ze sušených blitků si vyrobil pilulky, které polykal jako bonbony. Neonemocněl. Odhodlal se napít čerstvých černých blitků, které pro něj jeden pacient vydávil do hrnečku. Neonemocněl. Pak ho napadlo, že se nemoc nepřenáší blitky, ale krví, slinami, močí a hlenem pacientů. Všechno to ochutnal. Neonemocněl. V roce 1804 tak svou hypotézu prohlásil za prokázanou. Dnes víme, že se mýlil - žlutou zimnici nepřenáší slunce, ale komáři. 

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více