Bílá kůže z Afriky

Bílá kůže z Afriky

Proč jsou lidé bílí, když vzešli z ‚černého kontinentu’?

Jak se vlastně u lidí vyvinula bílá barva kůže, když pocházíme z Afriky?
poslal Lukáš Kilián, Hradec Králové

Je to trochu složitější. Opice, z nichž pocházíme, (kromě Petra Hájka a jemu podobných) mívaly pod hustou srstí světlou kůži. Jako mají dodnes třeba šimpanzi. Pak jedna z opičích vývojových větví ochlupení postupně ztratila. Jak?

Působily tu podle všeho dvě věci. Lidoopi se z hustých pralesů přesunuli do řídce zarostlých savan. Přestali lézt po stromech a začali chodit pod dvou – napřímili se. Tím omezili plochu těla, na kterou dopadá sluneční záření, téměř o polovinu, takže již nepotřebovali tolik chlupů k ochraně před ultrafialovým zářením. Navíc byli bez ochlupení i zdravější, protože v husté srsti se drží více parazitů. K tomuhle došlo někdy před milionem let.

Zároveň s tím začala postupně obnažovaná kůže u pralidí tmavnout. V oblastech kolem rovníku to bylo důležité nejen k lepší ochraně před jejím spálením, ale taky k uchování kyseliny listové v těle. Tu totiž UV záření ničí, ale bez ní si nedokážeme vyrobit genetický materiál na obnovu buněk.

Když se pak první lidé vydali na sever (a usazovali se tu), nepotřebovali už tmavou kůži. Je tu větší zima, takže se původně polonazí tvorové začali oblékat. Hlavně tu však nebývá tolik UV záření. To sice ve velkých dávkách škodí, ale úplně bez něj žít taky nemůžeme. Je totiž nezbytné k produkci vitaminu D3, který odpovídá za stavbu pevných kostí a zubů.

Jenže čím tmavší kůže, tím méně UV záření je propuštěno do těla. A právě z toho důvodu kůže lidem opět zesvětlala. Obecně platí, že čím výš na sever se vydáte, tím světlejší barvu kůže má domorodé obyvatelstvo. Kromě severských národů jako Inuité. Ti si ponechali tmavší barvu kůže, ačkoli ji jako ochranu proti slunci nepotřebují, ale jelikož se živí téměř výhradně rybami, dostávají potřebné dávky vitaminu D3 právě z nich.


A nakonec ještě něco o kůži – nemusíme čekat na zdlouhavý historický vývoj, naše kůže může zesvětlat během pár minut v počítači. A změnit či vylepšit se můžeme i v dalších oblastech, takže naše fotky se pak směle tisknou v nějakém časopisu nebo se vystaví na web. Ano, takhle to ve většině případů funguje.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více