Reklama
5 mýtů o vegetariánství

5 mýtů o vegetariánství

Nadměrná konzumace vepřového způsobuje předsudky…

Maxim má maso rád. V posledních číslech jsme pro vás srovnali klobásy, nebo jsme absolvovali propečenou hamburgerovou tour. Tenhle článek se nechce zastávat otravných moralizujících vegetariánů, jen chce nahlodat zjednodušující pohled masové masy na zeleninovou minoritu... 


1) Vegetariánství je nepřirozené

Lidé jsou přece všežravci a maso jíme odjakživa… Tady záleží na tom, co považujete za ‚odjakživa‘, protože existence slepého střeva i archeologické výzkumy ukazují, že jsme bývali býložravci. 

U všežravců je stejně přirozené maso jíst i nejíst, a protože jsme lidé, máme svobodnou volbu se rozhodnout (nebo si aspoň myslíme, že ji máme). Různé stravovací preference různých etnik to jen potvrzují. Přijde vám jedení psů nechutné? Proč?


2) Vegetariánství je jen módní vlna

K tomuhle předsudku je potřeba notná dávka ignorance. Moderní vegetariánství se sice datuje ‚až‘ od roku 1847, kdy byla v Británii založena první Vegetariánská společnost, ale jinak se prolíná celými dějinami. Daleko blíže k němu sice mají východní kultury, ale i v našem civilizačním okruhu sahá až do počátků známých lidských dějin. Populární bylo například v dobách renesance nebo antiky.


3) Vegoši si ničí zdraví

Světová zdravotnická organizace i dietetické společnosti po celém světě sice vegetariánství doporučují, v Česku však stále panuje mnoho bludů o nezbytnosti masa pro správnou výživu, kterou ještě přiživuje nezanedbatelná část konzervativně založených lékařů - jejichž autorita se dá, co se týče stravovacích doporučení, snadno zpochybnit. 

Z nemasité stravy dostanete veškeré bílkoviny, všechny esencální aminokyseliny, ale i železo, vitaminy skupiny B nebo vápník. Problémem není, jestli jíte, nebo nejíte maso, ale jak vyvážená je vaše strava. Brutální objemy masa, které zkonzumuje průměrný Čech, mají ke zdravé a vyvážené stravě hodně daleko, což potvrzují přední příčky Česka ve výskytu rakoviny tlustého střeva (z nadměrného příjmu červeného masa) a kardiovaskulárních chorob (souvislost s cholesterolem).

Hodně se diskutuje, zda je vegetariánství zdravé pro děti, přesto už vyrostly bez masa generace dětí… bez zdravotních komplikací. Nejedení masa může působit některým lidem zdravotní komplikace, ale je to ekvivalent situace, jako když je někdo alergický na citrusové plody nebo má bezlepkovou dietu.

4) Chci bejt pořádnej chlap

„Vegetariáni jsou neduživé vyžličky, bez masa přece svaly nenaděláš.“ Chcete příklady? Co takhle neporažený boxerský šampion Timothy Bradley, který je vegan? Co čtyřnásobný kulturistický Mr. Universe Bill Pearl? A důkazy, že většina římských gladiátorů byli vegetariáni? Co atletická megastar (a dopingový hříšník) Carl Lewis? Dalo by se pokračovat ještě dlouho, protože vegetariány a vegany najdete ve všech sportech.

Vegan silák

Pro české stránky o veganských testosteroňácích směřujte třeba na http://www.vegan-fighter.com/

5) Nechci vraždit rostlinky

„Zvířata budou trpět a umírat dál… Nechci zabíjet rostliny nebo myši, které přejedou kombajny při sklizni zrní…“ Jasně, vegetariánství je polovičaté, kdy zvířata sice nezabíjíte, ale žijete z jejich produktů. Veganství je sice eticky podstatně méně sporné, ale taky se dá napadnout… a tímhle přístupem se dá zpochybnit všechno… Smysl vegetariánství má mnoho vrstev, jednou z nich je třeba podstatně menší zatěžování životního prostředí, protože vykrmení zvířete je násobně energeticky náročnější než vypěstování rostliny.

6) Sporný mýtus – Vegetariáni nerozumějí vtipu

Jeden z nejslavnějších vegetariánů historie Adolf Hitler, který nesnášel masokombináty, zato budoval koncentráky, prý měl smysl pro humor, ale dost špatný. Rád si utahoval z šéfa luftwaffe Hermanna Göringa, posedlého kariérou a vojenskými vyznamenáními. Svým přátelům prý vyprávěl historku, jak jednou zahlédl Göringa mávajícího holí nad svými spoďáry. Když se ho zeptal, co dělá, řekl: „Povyšuju spodky na svršky!“

Ná závěr špetka brokolicového humoru:

Jaké je indiánské jméno pro vegetariána? Ten, co špatně loví.

Co řekne Amík poté, co se vykašle na vegetariánství? It was missed steak.

Víte, co má společného vibrátor a tofu? Obě jsou náhražky masa.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více