Reklama
Hong Kong - město s nejvíce mrakodrapy na světě

25 měst s nejvíce mrakodrapy

V kterých městech se jednoduše schováte ve stínu obrů?

Abyste mohli napočítat, v kterém městě je nejvíce mrakodrapů, potřebujete nejdříve definici, co vlastně mrakodrap je. Obecně se bere jako hranice mrakodrapu stavební výška bez nástaveb a uměle nastavovaných špiček 100 metrů. Tenhle parametr splňuji v Česku jen tři budovy. Nejvyšší nedávno dostavěná (a pěkně hnusná) brněnská AZ Tower se 111 metry, pak dvě budovy na pražském Pankráci - City Tower vysoká 109 metrů a City Empiria (104m).  Pro srovnání; Bombaj jako poslední město v žebříčku má takových staveb 64 a určitě se každá z nich nechlubí tak buržoustským názvem.

25. Bombaj, Indie
24. San Francisko, USA
23. Melbourne, Austrálie
22. Panama City, Panama
21. Peking, Čína
20. Mexico City, Mexiko
19. Houston, USA
18.Kuala Lumpur, Malajsie
17. Miami, Florida
16. Šen-čen, Čína
15. Busan, Jižní Korea
14. Moskva, Rusko
13. Sydney, Austrálie
12. Osaka, Japonsko
11. Kanton, Čína

10. Soul, Jižní Korea

1010_copy

Hlavní město státu, který přebírá od Japonska pozici asijského technologického lídra, je momentálně známé pro svou čtrť Gangnam, kde kromě tančícího pošuka PSY najdete taky největší koncetraci kancelářských budov a mrakodrapů. Sídla tu mají největší firmy v zemi. Nejznámější mrakodrapy jsou Three IFC, Tower Palace a Mok-dong Hyperion.
Počet mrakodrapů: 120

9. Bangkok, Thajsko

099_copy

Dopravní zácpy by se mohly jmenovat Bangkok.  Město funguje jako zdaleka největší brána do celé země a s 12 miliony turisty za rok jde o třetí nejnavštěvovanější město na světě. Nejvyše ve městě šplhá 304 metrů vysoký hotel Baiyoke Tower II. V roce 2015 ho vystřídá o deset metrů vyšší MahaNakhon, což bude podle návrhů jeden z architektonicky nejzajímavějších mrakodrapů světa.
Mrakodrapů: 123

8. Singapur, Singapur

0810

Unikátní stát/město, kde je všechno podřízeno koncentraci byznysu i bydlení. Tady se v oblacích pracuje i bydlí. 
Mrakodrapů: 141

7. Toronto, Kanada

0710

Velice multinárodní město, kam směřuje většina imigrantů, mířících za javorovým listem. Přesto jsou tu podle mnoha výzkumů nejlepší podmínky pro život, mimořádně nízká kriminalita a mezi mrakodrapy tolik zeleně, že se Torontu přezdívá "město v parku". Nad všemi mrakodrapy vysoko ční CN Tower, která byla až do stavby Burj Khalifa nejvyšší stavbou na světě.
Mrakodrapů: 162

6. Šanghaj, Čína

0610

Centrum obří megalopole s 23 miliony obyvatel, kde je mimochodem největší přístav světa a kde ještě žije odhadem dalších 5 milionů lidí načerno. Nejvýše ve městě sahá věž Perla Orientu (468m), ale velice jí konkuruje čtvrtý nejvyšší mrakodrap světa Ťin Mao (421m).
Mrakodrapů: 229

5. Dubai, SAE

0510

Všechny ostatní mrakodrapy vypadají vedle nejvyšší stavby světa Burj Khalifa jako trpaslíci, proto překvapí páte místo téhle výkladní skříně arabského přepychu. Přesto, že emirát znatelně pocítil dopad ekonomické krize, stále se tu horečně staví velkolepé projekty, takže počet mrakodrapů stoupá prakticky každý měsíc, stejně jako počet různých architektonických rekordů. Teď ještě aby jim nedošla ropa.
Mrakodrapů: 240

4. Chicago, USA

0410

Větrné město, kterému se podobně jako Torontu říká "město v zahradě". Centrum, jemuž se přezdívá Chicago Loop je znémé svou líhní mrakodrapů daleko do minulosti a fungovalo jako vzor pro většinu výškových downtownů po celém světě. Nejvíce pozornosti dnes přitahují Willis Tower, Donald Trump Interantional Hotel and Tower, The Hancock a Aon Center.
Mrakodrapů: 283 

3. Tokyo, Japonsko

0310

Město bylo skoro celé zničeno bombardováním za II. světové války, takže vysoké budovy mohly růst takřka nemozeně jak houby po dešti. Nedávno vě měste vystřídala známou Tokyo Tower nová věž Toky Skytree, která je se svými 634 m druhá nejvyšší stavba na světě a má velice technicky zajímavou ochranu proti zemětřesení, který bývají v Tokyu běžným koloritem.
Mrakodrapů: 374

2. New York, USA

0210

Město s nejzámnější linií, kterou už brzo doplní nové WTC, které se bude otevírat ke konci roku. Přestože je s velkým odstupem druhé, jsou mezi jeho mrakodrapy stařičké skvosty art deco architektury Empire State Buliding a Chrysler Buliding nebo zvláštně pomačkaná 8 Spruce Street od Franka Gehryho - ano, toho, co maloval pražský Tančící dům.  
Mrakodrapů: 573

1. Hong Kong, Čína

0110

Země zaslíbená, stát ve státě; snad proto se na území velikosti Lucemburska valí další a další lidé. Město neustále bují a nejvíce připomíná vertikální urbanismus ze scifi filmů. Nedávno jsme psali, jak se v něm bydlí. Počet mrakodrapů fakt není překlep, je jich oravdu skoro trojnásobně než v druhém New Yorku.
Mrakodrapů: více než 1300

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

GALERIE: Oteplilo se a cyklistky vyjely hodně na lehko

Ne, tyhle holky se nespotí, ani když do toho budou šlapat hlava nehlava. Ale mohly by ofouknout, tak bacha.

Číst více
Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více