20 věcí, co možná ještě nevíte o pivu

20 věcí, co možná ještě nevíte o pivu

Taky trpíte cenosillicafóbií?

Nejstrarší recept, který kdy lidé objevili, je recept na výrobu piva. Je vepsán na kamenné destičky, má formu písniček a je starý přes 5 tisíc let.

Nejstarší reklama na pivo je stará čtyři tisíce let. Na hliněné destičce je prsatá žena, držící dvě nádoby a vedle je nápis "Pijte pivo Ebla - pivo se srdcem lva!"

Prvními profesionálními sládky byly výhradně ženy.

Chmel používaný při výrobě piva je blízký příbuzný marihuany.

První zaznamenanou bouračkou po požití piva je karambol, k němuž došlo 2. tisíce let př.n.l. v Egyptě. Opilý vozataj přejel vestálskou kněžku z chrámu bohyně Hathor. Viník byl ukřižován na dveřích taverny, který mu prodala pivo a jeho tělo tam zůstalo pověšené pro mrchožrouty.

Na světě se klasifikuje zhruba 400 druhů piv. Nejvíce jich mají v Belgii. Světlé spodně kvašené pivo plzeňského typu patři mezi celosvětově nejpopulárnější, ale má i mnoho variant, které většinou chutnají méně chmelově.

Nejdražší pivo na světě je Vielle Bon Secours, jehož láhev stojí tisíc dolarů. Prodává se pouze v londýnském baru Bierodrome.

Cenosillicafóbie je strach z prázdné sklenice piva.

Nejstarším stále fungujícím pivovarem na světě je Bayerische Staatsbrauerie Weihenstephan blízko Mnichova. Pivo se tam vaří od roku 1040.

Weihenstephan

Jedním z hlavních důvodů zemědělské revoluce byla zvýšená poptávka po pivu. Ta vedla k vynálezům pluhu, kola a zavlažovacích systémů.

Ve starobylé říši Inků měly zajímavou profesi. Osmi až desetileté holky vyráběly pivo tak, že rozkousaly kukuřici do stavu kaše, kterou pak plivaly do velkých nádob s horkou vodou, kde se směs nechala několik týdnů uležet. Zákal a sliny se pak ze směsy odfiltrovaly a na světě bylo kukuřičné pivo.

výroba kukuřičného piva

Ve starobylém Peru se považovalo vaření piva za velice prestižní záležitost pouze pro ženy z elitních vrstev. Buď musely pocházet z váženého rodu nebo musely být extrémně krásné.

V devatenáctém století vypily kojné v Mnichově za den běžně přes tři litry piva. Věřily, že jim to pomůže, aby měly více mléka.

Ve starobylém Egyptě byl zákon, který mužům pod přísnými tresty zakazoval vyrábět a prodávat pivo.

Češi stále vypijí nejvíce piva na hlavu na světě, i když ztrácejí náskok. Nejrychleji rostoucím pivním trhem je Čína, kde je pivo ohromně trendy.

Ve středověku se dávalo pivo běžne i dětem, protože se vědělo, kolik obsahuje výživných látek i energie... a děti pak lépe usínaly.

Náročnej den

Jeden z nejstarších zákonů na světe se vztahoval k pivu. Babylónský král Chammurapi stanovil, kolik piva náleži na osobu podle jeho sociálního postavení. Ženám, které naservírovaly špatné pivo, hrozil trest utopením.

V Česku se pivo do lahví začalo poprvé plnit v Praze v roce 1841. Předtím museli pijáci pro pivo do hospod a pivovarů. Majitelé a provozovatelé šenků se bouřili, protože jim lahváče ohrožovali živnost. První výnos, který upravoval stáčení piva do lahví byl u nás schválen v roce 1899.

Od počátku masového používání lahví fungoval systém zálohování. Při nákupu piva zaplatil zákazník zálohu, kterou při vrácení flašky dostal zpátky. Často si však do vymyté láhve nechal čepovat pivo vícekrát. Láhve se zpočátku uzavíraly korkem, později keramickou zátkou upevněnou k hrdlu.

"Pivo je důkaz, že nás Bůh miluje." Benjamin Franklin

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více