Reklama
10 zajímavých fakt o tornádech

10 zajímavých fakt o tornádech

Pravé přírodní twistery neobsahují narozdíl od těch zmrzlinových žádnou chemii, přesto jsou velice zdraví škodlivé.

Před několika dny postihlo předměstí Oklahoma City nejničivější tornádo za poslední dva roky. Vír o síle EF5 a průměru 2,1 km  zabil 24 lidí a za 45 minut zničil skoro celé město Moore. Tady je pár zajímavých faktů a přírodním fenoménu, který přes dlouhé roky zkoumání stále neumíme předvídat natolik, abychom se před ním dokázali vždy včas schovat.

1) Výskyt

Světovou velmocí, co se týče výskytu tornád jsou bezpochyby USA, kde jich řádí v průměru 800 ročně. Častější vznik tornád platí ještě pro rovinaté části Kanady, severovýchodní Mexiko, severní Argentinu, jižní Brazílii, Británii, Bangladéš a části jižního Ruska.

2) Nešťastná Oklahoma

Právě nedávno postižená Oklahoma City je město s nejvyšším zaznamenaným výskytem tornád na světě.

3) Kolem se točí…

Tornáda rotují se na severní polokouli většinou proti směru hodinových ručiček, ale některá menší i po směru.

tornado

4) Za všechno může čas

Hlavní sezónou tornád je jaro, zejména meteorologicky nestabilní květen. Takzvanou druhou tornádovou sezónou bývá listopad, protože stejně jako na jaře se nejčastěji setkávají masy teplého a chladného vzduchu a utvářejí tak podmínky pro vznik velkých rotujících supercelárních bouří, pod nimiž se vytvářejí relativně menší víry - tornáda.

5) Sekundární savý vír

SSV je nejsilnější extrémní druh tornáda, který má na Fujitově stupnici stupeň EF6 a vyskytuje se jen v doprovodu jiného mateřského tornáda. Zničí naprosto všechno a má tak ohromnou savou sílu, že například oddělí i asfalt od země nebo vysaje lidi ukryté v izolovaných podzemních úkrytech. Trvá hodně krátce, maximálně minuty.

6) Česká ef trojka

Nejsilnější tornádo za posledních 20 let se v Česku prohnalo v Litovli 9. června 2004. Mělo sílu F3, staticky poškodilo 11 budov a zničilo i přilehlý les. 

7) Zákaz tornád

Před rokem 1950 americký Weather Bureau nedoporučoval a někdy dokonce zazakoval použití slova tornádo v předpovědích počasí, protože prý způsobovalo zbytečný strach a paniku.

tornado1

8) Nespolehlivá varování

Americký systém varování před tornády je zachytí průměrně 13 minut předem, ale v 70 procentech jde o planý poplach. K odhalování se nejčastěji používá meteorologický pulzní dopplerovský radar, jehož spolehlivost ale se vzdáleností prudce klesá a nedokáže odhalit proudění vzduchu v nižších výškách, tedy tam, kde tornáda reálně ničí.

9) Mediální smršť

Není pravda, že poslední roky roste počet tornád, kolísá každým rokem. Za dobu, kdy jsou tornáda statisticky zaznamenávána, nejde zachytit žádný vzrůstající trend. Podobně jako u mnoha dalších jevů pouze stoupá mediálních pokrytí každého katastrofického tornáda.

10) Rekordní letec

Matt Suter z Fordlandu ve státě Missouri drží rekord jako člověk, kterého neslo tornádo na nejdelší vzdálenost a přežil to - 12.  března 2006 letěl téměř 400 metrů. Pamatoval si zvuk, jako když startuje 10 stíhaček najednou, pak jak podtlak vylomil dveře a následně odletěla celá střecha domu. Z bezvědomí se probral mezi troskami jenom v trenýrkách na louce o téměř půl kilometru dál, potlučený, ale jinak bez větších zranění. "Vždycky jsem říkal své přítelkyni, že chci vidět tornádo, ale tím jsem nemyslel, že chci být uprostřed," řekl pak médiím.

Matt Suter

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více