Reklama
15 věcí, co ještě nevíte o Hvězdných válkách

15 věcí, co ještě nevíte o Hvězdných válkách

Víc prý smrdí prdy po tmavých fazolích. A pak, že temná strana Síly nemá navrch!

Jak si jistě všimnete, věnujeme se hlavně původní trilogii, která se netočila celá ve sterilním prostředí před zeleným plátnem, takže si herci užili při natáčení taky nějakou srandu.

Figurky vládnou impériu

Figurky Star Wars

Žádný jiný film nevydělal na figurkách víc než Star Wars. Jenom mezi lety 1978 a 1986 se jich prodalo 250 milionů Jeden z mála Star Wars logem obrandovaných prodejních neúspěchů byla čokoládová tyčinka nazvaná Carbonite Crunch, ve tvaru Hana Sola zataveného v karnobitu. Dneska ji dávají alespoň do zmrzliny.

George Lucas, tvůrce a režisér Hvězdných válek, si řekl o honorář pouze 175 tisíc dolarů, ale chtěl 40 procent podílu na prodeji veškerého merchandise. Šéfové studia souhlasili, protože na figurkách a podobných blbinách předtím nikdo moc nevydělal... Haha! Víte proč, je dneska Lucas jedním z nejbohatších filmařů světa?

Velkej kápo byl jen loutka

jabba-the-hutt-puppet

Postavu slizkého mafiána Jabby The Hutta ovládalo v původních dílech šest loutkařů. V nových už byl trapně počítačový a bez ženských otrokyň. Pche!

Hana Sola vymyslel Coppola

han-solo-is-based-on-francis-ford-coppola

Postavu kosmického piráta navrhnul Lucasovi jeho kamarád režisér Francis Ford Coppola. Na snímku je ještě Michael Jackson, který zase radil Stevenu Spielbergovi, když vytvářel E.T. Mimozemšťana.

Ewokové nebo Miwokové?

ewoks-inspiration

Chlupatí medvídkové z lesnatého měsíce Endoru dostali jméno po indiánském kmeni Miwoků, který žil v kalifornské rezervaci Jedediah Smith Redwoods, kde se scény s Ewoky natáčely. Při navrhování jejich podoby musel Lucas určitě myslet na svůj čtyřiceti procentní podíl z prodeje plyšáků.

Luke Midgetwalker

Luke Skywalker mohl být velký jako Ewok

V ranné fázi psaní příběhu počítal Lucas, že Luke Skywalker i jeho teta a strýček budou trpaslíci. Han Solo měl být zelený emzák.

Zlo je levárna!

Stormtroopeři

Většina imperiálních Stormtrooperů v původní sérii jsou leváci, kvůlu konstrukci jejich blasterů. Ty totiž vycházely z vizuálně upravených reálných samopalů Sterling a během natáčení se s nimi často střílelo slepými náboji pro efekt hlavňových záblesků. Aby vystřílené zásobníky netrefovaly stormtroopery do hrudi, museli obrátit držení.

Hrozivý jezevčík

Leia Orga(s)na

Výroba zvukových efektů je hodně kreativní obor, jak je vidět na improvizaci v případě Hvězdných válek:

Světelný meč: kombinace mikrofonu přikládaného k televizní katodové trubici a bzučení motoru ve starém Simplex projektoru. Pro efekt pohybujícího se meče pustili zmíněný mix do reproduktorů a roztočili mikrofon před ním, což v záznamu způsobilo dopplerův efekt.
R2D2: upravený zvuk broukajících lidi
Darth Vader: dýchání přes potápěčský dýchací přístroj. Co jste čekali?
Hvězdný destruktor: hučení motorů obří imperiální lodi je zpomaleně puštěná porouchaná klimatizace
TIE Fighter: kvičení malých slúňat a zvuk smyku na mokré silnici
Vaderův stisk: Když Vader rozdrtí krk kapitána Antillese, slyšíme drcení skořápek od ořechů
Sněhová boře: Pro zesílení efektu víření sněhu na planetě Hoth nahráli surfaře a změnily poměr nízkých a vysokých frekvencí
Rancor: řev hrozivé stvůry Rancora je prostě jezevčík

Tahle fotka sice nemá nic společného se zvuky Star Wars, ale vadí? Na snímku se s Carrie Fisher opaluje její kaskadérská dvojnice.

Sexy vesmír

Skoro nahý Carrie Fisher

Prsa Carrie Fisher musela být zkrocena lepící páskou, protože ve vesmíru se přece nenosí spodní prádlo. Kéž by to tak bylo i na Zemi.

Divné asteroidy

Bota jako asteroid

Scéna s asteroidy ve filmu Impérium vrací úder obsahuje pár srandovních detailů. Jeden z kosmických šutrů je totiž bota. George Lucas chtěl po trikařích tolikrát opakovat jednu scénu, až se naštvali a vložili do ní botu a taky bramboru.

Hned v následujícím díle Návrat Jediho si vtípek zopakovali. Teniska létá v jedné ze stíhačkových přestřelek.

Přitažení meče

Jedi triky

Záběry, v nichž si Luke použitím Síly přitáhne světelný meč do ruky natočil Mark Hamill jednoduše tak, že meč odhodil a scéna se pak pustila pozpátku. V detailních záběrech se používalo silonové lanko.

Body Count

Mrtví ve Hvězdných válkách

Nejméně se před kamerou umírá v Impérium vrací úder, celkem 30krát. V Nové naději jde o 75 mrtvých a největší masakr se koná v Návratu Jediho, tam se počítadlo zastavilo na čísle 289.

Vnitřnosti jako spacák

Tauntaun jako spacák

Moment, kdy Han Solo rozřízně mrtvého Tauntauna a vloží do něho Luka Skywalkera, aby ho zahřál, je ve skutečnosti prastarý fígl severoamerických indiánů. Jde taky o jedinou scénu v celé sérii, kdy použije světelný meč někdo jiný než Jediové.

Blue Harvest

Blue Harvest

Návrat Jediho byl natáčen pod názvem Blue Harvest jako béčkový horor, aby byl uchráněn před publicitou. Zkuste zadat jako adresu blueharvest.com, kam se dostanete.

THX 1138

THX 1138

Číslo 1138 je v sérii použité mnohokrát jako narážka na Lucasův první celovečerní film THX 1138. Například když Luke Skywalker tvrdí, že převádí Žvejkala z vězeňského bloku v díle Nová naděje, tvrdí že jde o celu 1138.

Hvězdný kouř

Tráva Princezna Leia

Carrie Fisher náhodou objevila, že existuje model hulení pojmenovaný po její postavě Princezna Leia. Zjistila to od přítele své dcery, kterému ho nabízel jeho dealer ve slevě. Mno, to není moc lichotivé. Tráva už asi byla přeschlá, ostatně stejně jako Carrie Fisher, na jejíž vizáži se podepsala dlouholetá konzumace drog.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

Hyperloop – Budeme cestovat do Bratislavy potrubím?

V Americe mají za sebou první, zatím velmi krátký, test přelomového způsobu cestování. Společnost Hyperloop One dál ...

Číst více
Prdí taky ryby?

Prdí taky ryby?

Jana Ch. nám poslala tenhle záludný dotaz: "Ahoj Maxime! Naše dcera nás nedávno při pohledu do akvárka počastovala otázkou: A ...

Číst více
Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell, první člověk, který porazil Pac Mana

Billy Mitchell je první - a dost možná dosud jediný - člověk, který dokázal pokořit Pac Mana. Jako první v roce 1999 došel až na konec hry ...

Číst více
Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Jsou plnovousy zdraví škodlivé?

Yellen, asi fousáč, nám položil tuhle zapeklitou otázku, a tak my odpovídáme.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více