Ivan Brezina v Balúčistánu mnohokrát byl, Doležal jen ve svých nočních můrách

Znásilnili Brezinu v Pákistánu, nebo neznásilnili?

Jiří Doležal z Reflexu polemizuje způsobem, za který by se nemusel stydět dlaždič, kanálník nebo ras.

V půlce března unesli zatím neznámí ozbrojenci v pákistánském Balúčistánu dvě české cestovatelky. Tou oblastí jsem několikrát projel a natočil o ní několik reportáží pro Českou televizi. V ostatních částech Pákistánu jsem prožil celkem asi rok a napsal o něm průvodce. Když se proto k únosu začal "zasvěceně" vyjadřovat Jiří Doležal z Reflexu, hned jsem si všiml, že plácá nesmysly

Navíc jsem zjistil, že Doležal v Pákistánu (natož pak v Balúčistánu!) nikdy nebyl. Psát o zemi, kterou člověk nenavštívil, je z hlediska novinářského řemesla zásadní podvod na čtenářích. Kdyby byl Doležal inteligentní profesionál, svůj profesní průšvih by nekomentoval a tiše čekal, až se na tu hanbu pozapomene. On po sobě ale svou ostudu s masochistickým gustem rozmatlal. Pro mediálního patologa je přitom zajímavé, jaký způsob argumentace přitom použil. Dá se na tom totiž ukázat sestupná křivka kdysi inteligentního časopisu, ve kterém Doležal pracuje.

Dovedl bych snad ještě pochopit, kdyby mi Doležal věcně odpověděl něco ve smyslu: "Je pravda, že pákistánský Balúčistán jsem nikdy nenavštívil a tamní situaci znám jen z vyprávění důchodců z fronty v masně u nás v Dejvicích. Pokud jde ale o odhady tamního rizika, Brezina se mýlí." Načež by uvedl odkazy na primární zdroje "tvrdých dat": počty unesených cizinců a Pákistánců, počty obětí pumových útoků a tak podobně. Prostě by shromáždil fakta, o kterých by bylo možno věcně polemizovat.

Vyhledání a komparace dat, čísel a statistik je ovšem jistý intelektuální úkon, a toho Doležal není schopen. Dokáže mi jen vložit do úst tvrzení, které jsem nikdy nevyslovil ("V Balúčistánu je fakt bezpečno") a následně řešit, proč jsem tam během svých dosavadních návštěv nebyl unesen já. Doležal nejdřív tvrdí, že je to kvůli mému vzhledu: "Proč Brezinu neznásilnili?," píše "To pochopí, když se podívá do zrcadla. Neunesli ho proto, že i Balúčové pochopili, že za Brezinu by jim nikdo nic nedal. Naštěstí jsou dost necivilizovaní, jinak by mohli přijít nato, že řada občanů by jim možná pár korun dala za to, kdyby si tam Brezinu nechali. Mohl by tam vydávat Maxima v arabštině".

Vzkaz Pákistánců J.X. Doležalovi?


Tohle se v českých médiích smí?

Doležal tím kouzlem nechtěného definitivně prokazuje své zásadní neznalosti tématu, o kterém v Reflexu tak "zasvěceně" píše. Když se na základce v zeměpisu probírala Asie, chyběl. Od nejbližších území obývaných Araby totiž Balúčistán dělí asi 1500 kilometrů pouště a Ománský záliv. Etnicky Balúčové s Araby nemají vůbec nic společného a arabsky tam nikdo nemluví. Dá se na tom ukázat základní princip jeho dlouholeté publicistiky v Reflexu. Nulovou informační hodnotu a bídnou práci se zdroji Doležal vyvažuje okázalým absolutním vlastnictvím Pravdy a absolutními přesvědčovacími ambicemi. Oč méně ověřené informace, o to velkohubější závěry, podpořené pár efektními "hláškami" a "vtipnou" pointou. Prostě loktaření, nic víc.

Když mu tyhle věcné omyly a polemické (ne)způsoby vytknu, na svém FCB pak Doležal uvede, že prý to bylo obráceně – Balúčistán mám údajně rád proto, že jsem tam muslimy už několikrát znásilněn byl a líbilo se mi to.

Picture_3_copy

Doležal tedy místo faktů nevěcně utíká ke zcela mimoběžným vulgárním faulům typu "ad hominem", ze kterých navíc freudovsky vyčuhují jeho vlastní nevyřešené vnitřní problémy (obsesívní tématizace sexuality). Kdyby šlo o hospodskou hádku, nestálo by to za řeč. Tohle jsou ale oficiální pracovní výstupy zaměstnance velkého česko–švýcarského vydavatelství. Redaktor Reflexu na oficiálním webu společnosti Ringier Axel Springer tituluje své kolegy názvy mužských pohlavních orgánů. Tohle se v českých médiích smí?

Mediální patologie tím ale ani zdaleka není dovršena. Na svém Facebooku Doležal píše: "V PakisRránu jsem nebyl, nejsem blázen... Velmi hostilní reakci jsem zažil v Egyptě s tím, že tam nebylo důvodem, že jsem bílej, ale že jsem Žid. Pokud v současnosti jedu sbírat do muslimské země či jiné zaostalé prdele, čeká mne tam místní prověřený průvodce a okamžitě mne odváží na poušť či do pralesa, kde je na rozdíl od míst, kde se vyskytují domorodci, bezpečno."

Žid je Doležal hlavně proto, že je to teď v módě. V pouhých několika větách shrnuje snad všechny fatální předsudky a chyby, kterých by se novinář nikdy neměl dopustit. Veřejná urážka 160 milionů obyvatel "PakiRránu", implicitní negativní hodnocení muslimů jen podle vyznání, evropská přezíravost, primitivní etnocentrická představa o apriorně "nebezpečných" domorodcích... Od antisemitských výroků o "zlodějských Židech" se Doležalova fašistoidní slova liší jen znaménkem. Ale vlastně můžeme být rádi, že redaktor Reflexu má v ruce jen klávesnici, a ne bombu, jako ti dva magoři na bostonském maratonu.

"My jsme tu proto, abychom psali pravdu," tvrdí Doležal o kauze unesených dívek v článku "Jeďte někam jinam". Ve skutečnosti ovšem jak je vidět lže, až se mu práší z monitoru.
 

Maskot Reflexu – bohužel

V 90. letech býval Reflex inteligentním časopisem pro vzdělanější a kulturnější část čtenářů, pracujícím s chytrou nadsázkou. Doležal coby "exot" sice už tehdy vyčníval, byl však považován za "maskota", od něhož čtenáři nečekají kdovíjak intelektuální texty, ale prvoplánovou provokaci. Po zásahu Pavla Šafra v červenci 2008 Reflex radikálně zhloupnul, zbulvarizoval se a začal psát o dryjáčnických senzacích. Šafr pak v souladu se svým zaměřením celkem logicky odešel do Blesku, kde se zabýval především Ivetou Bartošovou a Ornellou Štikovou. Za Šafrovy éry byl Blesk soudně usvědčen ze lhaní o Tomáši Töpferovi a narušil prezidentské volby zveřejněním lží o Karlu Schwarzenbergovci. Ivan Hamšík se mezitím neúspěšně snažil Reflex resuscitovat.

Teď je Šafr zpátky. Z Blesku se do čela Reflexu symbolicky vrací skoro přesně v den, kdy Doležal v balúčistánské kauze exhibuje se svou edukativní nedostatečností, kombinovanou s nevyřešenou sexualitou. Věřím ale, že Šafr teď Doležala nevyhodí. Pro pomaleji myslící čtenáře, hledající povrchní senzace a skandály, je to nejspíš stále "maskot" časopisu. Bohužel. Jakže se ale teď ten časopis bude jmenovat? Reblesk, nebo Bleskex?

sapik


Jiří Doležal trapně přezdívá islámskému státu Pákisrán:

zblebt

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Při s*aní jsou si všichni rovni, říká jedna stará moudrost. Ale když se tak díváme na tuhle ultra luxusní mísu, nejsme si ...

Číst více
Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

V Ženevě se chystají otevřít takovou trochu jinou kavárnu s příznačným názvem Fellatio Cafe. Nejen latiníci už asi vědí, co se tam ...

Číst více
Svítící beton brzy rozzáří svět

Svítící beton brzy rozzáří svět

Napadlo vás někdy při pohledu na šedý fádní beton, jak by vypadal, kdyby uměl svítit, že ne? Teď už můžete. Nyní takový beton ...

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více