Za stárnutí žen prý můžou muži

Za stárnutí žen prý můžou muži

Tým vědců pomocí matematického modelování přišel na to, že si muži vybírají mladé a krásné ženy. Te teda musel být výpočet!

Bušení srdce, návaly horka, deprese, nespavost, nervozita, vztahovačnost a podrážděnost - seznamte se s ženskou menopauzou, tedy zrátou plodnosti a menstruace u žen. Skupina vědců tvrdí, že zjistila, proč ji ženy vůbec mají a že všechna příkoří, která musí partneři žen v přechodu protrpět, jim vlastně patří. Za menopauzu můžou totiž právě oni.

Lidé jsou jedni z mála biologických druhů, u nichž nemůžou samičky rodit po celý svůj život. Předchozí teorie to spojovaly s tzv. babičkovským efektem. Ženy prý ztrácejí plodnost ve věku, kdy už by nemohly vidět své dítě vyrůstat a místo toho jsou alespoň připravené pomáhat s výchovou mláďat svých mláďat. 

Evoluční genetikové z kanadské McMaster University tvrdí, že za menopauzou u žen stojí náchylnost jejich partnerů vybírat si mladší a úrodnější samičky, což je způsob chování, který se v takové míře vyskytuje pouze u lidí. Přišli na to počítačovým modelováním. "Máme doklady toho, že v lidské historii vždy muži preferovali mladší ženy a proto u těch starších nebyl důvod, aby zůstávaly plodné," řekl šéf výzkumu prof. Rama Singh a my na to říkáme "no to je teda objev!"

V současnosti je průměrný věk ženské menopauzy zhruba 52 let, ale je potenciál, aby se spíše prodlužoval. Není to ani tak tím, že by chlapi zjistili pravdivost přísloví "staré koště dobře mete", ale celkovým odkládáním reprodukce. A tady přichází moment pro další úchvatnou úvahu profesora Singha: "Mění se sociální podmínky. Ženy zakládají rodiny později kvůli vzdělání a kariéře." Tento životní styl by podlě něho měl postupně vést k prodlužování ženské plodnosti.

A není to spíš obráceně?

Evoluční biolog z Oxfordu dr. Maxwell Burton-Chellew ale s takovým vysvětlením nesouhlasí. Jako daleko pravděpodobnější se mu zdá teorie, že je všechno naopak: "Lidští samci si vybírají mladší samičky právě protože jsou plodnější než ty staré. Svých chováním reagují na menopauzu a volí protějšky, s kterými se ještě můžou namnožit."

Vinit muže z ženské menopauzy nám přijde jako velice zákeřné a pavědecké. Jestli vadnoucí ženy řeší, že hledáme mezi poupátky, ať si vzpomenou na svá středoškolská léta. Co mají říkat pubertální samečci, kteří, ač na vrcholu potence, musí s útrpností snášet, jak se ty nejlepší samičky často nechávají lovit staršími samci a přebírají je právě svým soukmenovkyním v přechodu?

Za trable starších žen můžou jejich mladší a krásnější sokyně, jenže to by si ty vrásčité nikdy otevřeně nepřiznaly. Lepší je svalit to na chlapy…

Vidíte na obrázku mladici nebo stařenu? Jestli spíš mladici, je s vámi všechno v naprostém pořádku.

Stará mladá

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Při s*aní jsou si všichni rovni, říká jedna stará moudrost. Ale když se tak díváme na tuhle ultra luxusní mísu, nejsme si ...

Číst více
Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

V Ženevě se chystají otevřít takovou trochu jinou kavárnu s příznačným názvem Fellatio Cafe. Nejen latiníci už asi vědí, co se tam ...

Číst více
Svítící beton brzy rozzáří svět

Svítící beton brzy rozzáří svět

Napadlo vás někdy při pohledu na šedý fádní beton, jak by vypadal, kdyby uměl svítit, že ne? Teď už můžete. Nyní takový beton ...

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více