Reklama
Výprava mezi nácky

Výprava mezi nácky

Adam Maršál vám vysvětlí, co dnes znamená sousloví Blood & Honour

Krev a čest (Blut und Ehre) bylo heslo jednotek SS. Dnes je Blood & Honour název neonacistické skupiny, která své myšlenky šíří prostřednictvím muziky. Vítejte na koncertě!

U vchodu stojí dva skinheadi v černých košilích a na zdi vedle vchodu visí výstraha pro všechny, kdo by chtěli narušit klid mrtvých. „Jakékoli výtržnictví bude potrestáno!” Pomalu kladu nohy na schody a jako Indiana Jones se nořím do tmy tajuplné krypty. Jsem v podzemní hrobce Benita Mussoliniho v horském městečku Predappio v provincii Forli v severní Itálii. Právě zde se narodil a odpočívá velký fašistický vůdce.

V prostorné hrobce je přítmí, na kameny dopadají tlumené paprsky z elektrického osvětlení a svíček. Rakví je tu víc, protože je zde pohřbena celá rodina Mussolini. Duceho hrob se ovšem pozná snadno podle velké busty umístěné ve výklenku nad náhrobní deskou. Před ní stojí tělnatý muž v černé košili, za ním jeho žena a kolem nich cupitají dvě děti – asi pětiletá holčička a sotva dvouletý klučina. Táta vezme kluka do náruče a posadí si ho na levou ruku. Pravou vztyčí do výše a natáhne ji na počest svého mrtvého vůdce. Okamžik si vychutná a při tom se upřeně zahledí do Duceho tesané tváře. Pak chlapce postaví na nohy a s celou rodinou pomalu odejde.

Podivně mě mrazí v zátylku. Je září roku 2007 a fašismus stále žije – a s ním i početné skupiny pravicových extremistů, kteří se hlásí k odkazu Mussoliniho Itálie a Hitlerovy Třetí říše. Věří v nadřazenost bílé rasy nebo jednoduše nesouhlasí s tím, že se do jejich měst stěhují cizinci a mění jejich tradice. Na hlavní třídě v Predappiu, kam jsem dorazil na svatbu svého italského kamaráda, jsou dva obchody s nacistickými suvenýry. No nevlezte tam…
Spolu se mnou vcházejí ještě dva vyholení kluci z Německa. Na pultě si prohlížejí pohlednice, které místo okolních památek zobrazují protižidovské náměty. Dva starší turisté si před zrcadlem zkoušejí, která ze dvou černých kravat jim půjde lépe ke košili: jestli ta s runovým nápisem SS, nebo ta s pruty a sekyrkami (jde o starý římský znak, který si přivlastnili italští fašisté, říká se jim fasces a podle nich vznikl termín fašismus). Nechám se unést a přemýšlím, jestli si z recese nekoupím lahev místního vína s portrétem Adolfa Hitlera na etiketě. Tady je to zjevně legální! Ale pak si uvědomím, koho asi bych svými penězi podpořil.
Neonacismus a fašismus jsou stále s námi. Stačí se podívat na net nebo začíst do novin…

Nice, začátek prosince 2007. V koncertní kavárně hřmí kytary punkové kapely z Marseille. Okolo osmé se objevuje skupina tzv. identitářů, kterou vede korpulentní a charismatický Philippe Vardon. Skupinka se bleskově rozmístí kolem objektu a zablokuje diváky uvnitř. Majitel kavárny volá na pomoc policisty, kteří identitáře donutí k odchodu. Narušitelé ovšem dosáhli svého. Úspěšně sabotovali akci svého ‚nepřítele’ a navíc si na pažbu připsali další mediální zářez.

Francouzští identitáři (Bloc Identitaire) jsou od roku 2003 oficiálním politickým seskupením, které podporuje zhruba 500 aktivních členů. V jejich čele stojí Guillaume Luyt, Fabrice Robert a Philippe Vardon, který kandidoval na starostu města Nice. Oficiálním programem hnutí je uchování tradičních evropských hodnot a uvědomění si vlastní identity. To ostatně chce i český Národní odpor nebo Autonomní nacionalisté. Identitáři veřejně vystupují proti přistěhování cizinců a islamizaci Francie. Ve velkých městech jako Štrasburk, Nice nebo Paříž pořádají během zimních měsíců hostiny pro chudé, na nichž podávají tzv. soupes identitaires, polévky s vepřovým masem. Výběrem suroviny tak dávají okatě najevo, kdo u stolu není vítán: Židé a muslimové, kterým vepřové maso zakazuje jejich přesvědčení.

Zdánlivě jde o pouze malichernou ‚prasárnu’, ale za touto gurmánskou symbolikou se skrývá utkvělá nenávist. Šířit se dá různě. Loni v létě skupina identitářů uspořádala turné čtyř nacionálních kapel z Francie, Itálie, Holandska a Německa pod názvem European Revolution Tour (hledejte na YouTube.com) se zastávkami v Eindhovenu (Nizozemí), Marseille (Francie), Stuttgartu (Německo) a v Latině (Itálie). Na řízné muzice by na první poslech nebylo nic podezřelého. Ale hudebníci, kteří řádili na pódiu, jsou zároveň aktivisty, či dokonce vůdci identitářského odboje ve svých zemích. Hudba jim slouží jako propaganda a koncerty pomáhají stmelovat komunitu. Tyto odbojové skupiny se snaží přiblížit mládeži svou ideologii. Své poselství mírní tím, že se zabývají aktuálními tématy: ekologií, chudobou, solidaritou, bojem proti drogám… Ale pojďme se na kapely podívat zblízka. Italská skupina ZetaZeroAlfa hlásá už na své úvodní webové stránce osvobození Luigiho Ciavardiniho, jednoho z původců masakru v Bologni. Písmeno M. v názvu nizozemské kapely Brigade M. zas poukazuje na Antona Adriaana Musserta, zakladatele nacistické strany Nizozemska, který spolupracoval s Hitlerem a který inicioval vznik holandských jednotek SS. Název jejich písničky Antifa – Ha, Ha, Ha! asi ani nepotřebuje komentář. Poslední pochybnosti, zda jde o nizozemské vlastence, nebo neonacisty, odpadnou po zjištění, že kapela přispěla na kompilaci Blood & Honour číslo 5. Asi vás nepřekvapíme informací, že frontmanem francouzského želízka na turné kapely Fraction je náš starý známý identitář Philippe Vardon!

Propojení neonacistů, nacionalistů a tzv. white power hudby se objevuje po celé Evropě včetně České republiky. „Tohle je naše zem, evropských lidí, a jestli máš ji rád, tak jsi tu s námi!” zpívá plzeňská skinheadská kapela Conflict 88. „Není pochyb, že členové kapely jsou napojení na Divizi Bohemia organizace Blood & Honour,” říká nejmenovaný důstojník Policie ČR, který se zabývá extremistickou kriminalitou v Západočeském kraji. Jméno policisty známe, ale slíbili jsme ho držet v tajnosti. Tento důstojník byl jak u zatčení osmi členů skupiny B & H před jedenácti lety, tak při zatýkání během koncertů kapel No Mysterion a A.V.E. Band předloni v listopadu v Nových Hamrech. Důvodem byla výzva k ukončení vystoupení poté, co policejní experti zaznamenali texty směřující k hanění rasy. Nacionalisté tehdy neuposlechli, zabarikádovali se v hospodě a s policií svedli otevřenou bitvu.

Ať už jsou radikální nacionalisté napojení na neonacistické organizace jako Blood & Honour, nebo ne, jisté je jedno – pokud nejste bílí nebo zastáváte jiný názor na svět než jejich, dejte si na ně pozor! Chodí mezi námi.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více