Superstíhačka

Superstíhačka

Rusové zkřížili MiG-29 s profesionálním zabijákem

Ještě než ho začneme chválit, podívejme se, co znamená zkratka OVT v názvu nového MiGu. Jednoduše: odkloňajemyj vektor tiagi (odchylovaný vektor tahu). Smysl: letadlo s touhle vychytávkou se může otáčet ve vzduchu o 360 stupňů a vyvádět po obloze jako Agáta Hanychová na večírku. MiG-29 OVT dokáže letět vestoje, břichem vpřed anebo v pozici popírající všechny fyzikální zákony viset na jednom místě, aniž by se zřítil do vývrtky. Taková obratnost se mu hodí nejen při leteckých přehlídkách. Představte si: rychlost otáčení běžných nepřátelských stíhaček činí asi 20° za sekundu. Než se takový letoun otočí o 180° čelem k protivníkovi, uteče nejméně 9 vteřin, během nichž ho MiG-29 OVT několikrát vyzývaně sestřelí.
Oproti předchozím verzím má navíc digitální elektronické řízení (fly by wire), nový radar a značně přepracované křídlo, na jehož koncích jsou závěsy na protiletadlové střely. Potenciální zájemci si na něj údajně musí připravit 24 milionů eur. S touhle cenovkou je mig asi o polovinu levnější než třicet let stará americká stíhačka F-16, jejíž slavné dny se datují do vzniku filmu Top Gun s Tomem Cruisem.
MiG-29 OVT zvaný též MiG-35 je dokonce pětkrát levnější než nový Lockheed Martin F-22 Raptor. Hlavní výhoda migu oproti raptoru je také to, že mig může směřovat trysky do osmnácti poloh, zatímco raptor jen nahoru a dolů. A do třetice: mig cenou předčí i stíhačky JAS-39 Gripen, které si od Švédů pronajala česká armáda.

Směrovatelné trysky nejsou ničím novým. V šedesátých letech přinesl technologii řízení trysek britský harrier, ale od té doby uplynulo už hodně času a vývoj se nezastaví.
Ruské letecké eso Pavel Vlasov létá se svým migem po celém světě a představuje jeho možnosti. V současnosti jich existuje pouze několik kusů, které na leteckých dnech předvádí akrobatický tým Strizhi (Vlaštovky), ale dá se předpokládat, že jich bude následovat daleko víc, protože cena, za kterou Rusové svoji novinku nabízejí, bude pro mnohé vlády pravděpodobně těžko k odmítnutí. Podle serveru Novosti.ru už si indická vláda objednala šestnáct strojů MiG-29 OVT (MiG-35).

MiG-29 slouží prozatím pouze jako testovací stroj a nové motory včetně ovládání se pravděpodobně využijí teprve v sériovém typu MiG-35. Další modernizace strojů MiG-29 se poprvé uplatní na dvanácti slovenských stíhačkách pod označením MiG-29 SD. Výsledkem bude přizpůsobení letounů standardům NATO, a to za relativně nízké náklady. Škoda že jsme naše devětadvacítky vyměnili za imbecilní polské vrtulníky Sokoł.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více

Nejnovější články

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Páteční gify jsou vitamíny 21. století

Stres je spouštěčem řady civilizačních chorob, pokud ale pravidelně berete naší páteční medikaci, nemusíte se vůbec ničeho obávat....

Číst více
Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více