Reklama
Stvořil mě internet

Stvořil mě internet

 

Rozhovor s Milanem Buričinem, jedinečným hudebníkem z Mladé Boleslavi

Bývalý starosta obce Bílá Hlína Milan Buričin se přede dvěma lety pokusil prorazit jako písničkář. Bylo mu 57 let. Dnes má smlouvu s YouTube, naplánované koncerty po celé republice a zástup věrných fanoušků.

Vaše videa na YouTube mají už přes půl milionu zhlédnutí.
A zajímavý na tom je, že většinou si to pouštějí mladý lidi. Bývá jim čtrnáct, šestnáct, dvacet, třicet… Říkám si, že moje vlastní generace už mě nebere, protože jsem pro ně asi moc extravagantní ve vyjadřování. Na druhou stranu spousta těch mladých neví, kam se vrtnout, a já jim možná tak trošku dávám něco, co potřebují.

Jak byste svoji hudbu popsal?
Hraju o lidských problémech. Mám hodně psychologických písniček, píšu i proti různým svinstvům, proti rozkrádání státu nebo o nedobré situaci mezi lidmi. Ale vedle těch vážných, někdy až filozofických věcí mám i písničky úplně praštěný, abych to uvolnil.Hlásíte se k nějakému žánru?
Je to nějaký civilní směr, který nemá žádný zvláštní vzor – já prostě tvořím, co cítím. Někdo to nazval undergroundem, což je docela možný. Nevím sice, co přesně je underground, ale je to něco provokujícího společnost.Chvílemi v tom slyším i Kryla…
I to je možný – navíc si myslím, že bychom si měli s Krylem co říct. Třeba o tom, jak se Evropa podobá Římu v době úpadku.

Pamatujete si chvíli, kdy jste se odhodlal dát na net první song?
Pamatuju. V únoru 2009 jsem seděl ve své učebně na židli a cítil takový zvláštní neklid. Strašně jsem se styděl jít s kůží na trh, ale říkal jsem si: „Musím to tam dát, nedá se nic dělat.“ Víte, já jsem od přírody stydlivější. A prozradím vám, že jsem si na sebe tenkrát vymyslel takový psychologický trik. Napsal jsem strašně sprostou písničku Procitnutí, abych se odbrzdil, abych to zkrátka prošťouchnul. Až pak jsem vytáhl ze šuplíku svoje čtyřicet let starý písničky a začal přidávat další… Ovšem zprvu na mě nikdo nereagoval. Už jsem to chtěl vzdát.Kdy se to zlomilo?
Ono těch přelomů bylo několik. Nedřív jsem si všiml, že nalítávají obrovský čísla u Balady o mrtvé dívce. Říkal jsem si, že to není možný, a zjistil jsem, že o ní psali na stránkách deníku Super.Bulvár tedy umí být i prospěšný.
On je to bulvár? Ale proč by ne. Určité kouzlo bulváru je v tom, že nechodí kolem horký kaše a napálí to tak, jak to je. To byl tedy jeden přelom. Pak uspěla písnička Jak jsem mohla žít bez lásky, kterou zpívá moje ségra Dana Hodasová – ta si tím taky plní dávný sen. A teď jako by se to zase lámalo. Já to cítím v kostech.Začínáte ve větším koncertovat. Váhal jste i s tímto rozhodnutím?
No, to váhám doteďka. Chtěl bych se ale naučit navazovat během koncertů kontakt s diváky. Když jen koženě hrajete, je to na nic. Já s nimi chci komunikovat, a třeba jim během toho i něco sdělovat.Na síti se vám to daří, že?
Mě vlastně stvořil internet. A já netvořím programově pro slávu, ale právě pro ten kontakt s lidmi. Získal jsem takhle už hrozně moc přátel a známostí. To není tak, že by mi třeba na Facebooku nějak zásadně pochlebovali, ale upřímně si tam spolu vyměňujeme názory. Už se na to každý den těším.

Máte fandy i tady v Boleslavi?
Píšou mi lidi z Brna, Prahy, Ostravy, ale z Boleslavi ne. Jsem zklamaný i z toho, že tu není tvůrčí podhoubí. Teď mi psal jeden Slovák: „Vy jste tak slavnej, že se vám musí hrnout nabídky.“ Jenže ony se nehrnou. Žádal jsem o spolupráci i zdejší muzikanty, ale nikdo nechtěl, přitom mám spoustu bezvadnejch orchestrálek pro saxofony. Když to řeknu jemně, lidi jsou zahleděný sami do sebe. A tenhle Slovák mi nabídl svoji kapelu! Takže se třeba stane, že pojedu na týden nahrávat na Slovensko. A proč by taky ne, já jsem pro každou špatnost.Kolik už jste napsal skladeb?
I s orchestrálkami asi čtyři sta.

Jak dokážete tvořit tak rychle?
Nejkritičtější je nápad, který pak ještě musím zasadit do příběhu, aby to nebylo jen suchopárný mentorování. Třeba u skladby Hrábě a montér Kryštof bylo základní to zdeformování názvu románu Hrabě Monte Cristo. A už v tom byl obsažený nápad, že montér šlápne na hrábě, co ho mrsknou do hlavy. A na to už se nabalí další děj… Víte, ono je to všechno daný fantazií. Já se tím moc nechlubím – někdy je to spíš přítěž. Když máte fantazii pozitivní, tak je to dobrý, ale s tou negativní je to průser. Za to se platí. Spousta tvůrčích osobností, mezi něž můžu trošku počítat i sebe, měla potíže…Často se říká, že genialita jde ruku v ruce s šílenstvím.
Je to tak. Ale v posledních měsících se mi podařilo zapřáhnout tu kladnou stránku své osobnosti, myšlení a fantazie. Dennodenně o něco jen lehce škrtnu – a už se mi sám od sebe postaví příběh.

Jak reagujete na to, když vás někteří lidé oslovují „Mistře“?
Píšu jim, ať to nedělají, protože to slovo vás od lidí odtahuje. Já jsem jenom obyčejnej písničkář.

A jak se naopak vyrovnáváte s negativními ohlasy?
V komentářích na YouTube už jsem zažil takových sprostot, že to nemá obdoby. Až jsem si říkal, že by lidi měli mít na internet papíry, aby se neschovávali za tu anonymitu. Nechci jim ubližovat, ale podle mě to vychází z toho, že mnozí z nich v životě nic nedokázali a nedokážou. Tak si chtějí aspoň zgustnout na někom jiném. Zpívám o tom v písničce Pan Nikdo aneb Artemidin chrám.Odradit se jimi jistě nenecháte.
Víte, když jsem se snažil prosadit, posílal jsem své písničky různým našim zpěvákům. A nejhůř jsem dopadl u Brichty. Napsal mi hrozně uraženej, jak se vůbec opovažuju nabídnout mu takovýhle sračky, že takhle psal na devítiletce. Včera jsem to napsal svým fanouškům na Facebook – a oni ho úplně slovně rozcupovali. Úplně! Takže já už mám zastánce, o které se můžu opřít. A to mě strašně těší.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více