Spánek není třeba, tělo si zvykne

Spánek není třeba, tělo si zvykne

Patříte mezi elitu, která skoro nepotřebuje spát?

Napoleon řekl, že spánek je pro slabochy. Pouze s několika hodinami spánku prý vydrželi fungovat taky Margaret Thatcher nebo Salvador Dalí. Drtivá většina lidí však potřebuje šest až devět hodin spánku denně. Pouze dvacet procent lidí vybočuje. Jak to dělají?

Nedostatek spánku zhoršuje koncentraci, plundruje paměť, v kratším horizontu způsobuje zmatení, ztrátu orientace nebo deprese. Pokud dlouhodobě málo spíte, zaděláváte si na obezitu, cukrovku, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární nemoci. Dokázaly to stovky výzkumů a každý si určitě krátkodobé působení vyzkoušel na vlastní kůži.

Třeba Napoleonovy řeči o tom, že nepotřebuje spánek, byly hodně přehnané, protože on sám si ho nijak neodepíral, narozdíl od velkohubých prohlášení. Přesto existuje skupina lidí, kterým stačí průměrně pět hodin spánku a nebojují s nepříjemnostmi jako ostatní. Tým genetiků z University of California v San Franciscu objevil matku s dcerou, které chodili dlouhodobě spát pozdě v noci a s prvním ranním světlem už byly na nohou. Ani když měly možnost si o víkendu pospat, neudělali to, protože necítili potřebu.

"Nikdy úplně nepochopím, proč lidi spí. Plýtvat třetinou života a každou noc se stát na osm hodin zranitelným. Nezdá se mi to moc půvabné."  Banksy

Testy ukázaly, že obě nesly mutaci genu nazvaného hDEC2. Když ho vědci píchli myším nebo mouchám, zjistili, že jim stačí podstatně méně spánku. I když vůbec nedostali možnost spát (ochránci zvířat z toho asi dneska neusnou), stačilo jim k zotavení podstatně méně spánku. To ukazuje, že genetika hraje v potřebě spánku podstatnou roli a že tréninkem těžko geneticky nadané borce doženeme.

Přesto se výzkumy v armádě zjistilo, že si můžete alespoň naspat několik hodin do zásoby. Když šli vojáci spát noc předcházející náročnému bojovému nasazení o několik hodin dříve, netrpěli poté z nedostatku spánku tolik jako jejich kolegové, kteří tu možnost neměli. 

Svou přirozenou potřebu spánku zjistíte celkem jednoduše. Nejlepší přiležitostí je pohodová dovolená, kdy se zbavíte stresu a zároveň budete moci vstávat přirozeně bez použití budíku. Když půjdete spát každý den ve stejnou hodinu (ideálně před půlnocí, ale komu se to ale povede, že?), stačí si měřit, kdy se druhý den vzbudíte. Vynechte prvních několik nocí, kdy se cyklus stabilizuje, případně dohání resty z minula.

Možná budete zklamaní, že potřebujete více spánku, než jste si mysleli a než jste ochotní kažý den ztratit. Jenže, co naberete v sousedství snů, zkvalitní zbytek dne. Možná je lepší držet se spíše než vzoru Margaret Thatcherové spíš Winstona Churchilla. Ten tak nesnášel ranní vstávání, že zůstával v posteli často i během dopoledne a přijímal v ložnici i návštěvy.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Při s*aní jsou si všichni rovni, říká jedna stará moudrost. Ale když se tak díváme na tuhle ultra luxusní mísu, nejsme si ...

Číst více
Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

V Ženevě se chystají otevřít takovou trochu jinou kavárnu s příznačným názvem Fellatio Cafe. Nejen latiníci už asi vědí, co se tam ...

Číst více
Svítící beton brzy rozzáří svět

Svítící beton brzy rozzáří svět

Napadlo vás někdy při pohledu na šedý fádní beton, jak by vypadal, kdyby uměl svítit, že ne? Teď už můžete. Nyní takový beton ...

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více
Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více