Reklama
Rozhovor s urologem

Rozhovor s urologem

O erekci, prostatě i o tom, proč je pivo zdravější než voda

Nefunguje vám v kalhotách všechno, jak má? Nechte do nich nahlédnout urologa MUDr. Miloslava Šincla (37)!

Asi největším strašákem mužů je rakovina varlat…
Měl byste si je prohmatávat, třeba při sprchování. Když najdete něco, co tam dřív nebylo, hned utíkejte k urologovi. Je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě. Nejkritičtější období je mezi 20. až 30. rokem věku a pak po šedesátce.

Uf, mně je čtyřicet… Nemůžu už mít ale problémy s prostatou?
Prostata může zlobit v každém věku. Prochází skrz ni močová trubice. Jak prostata roste, začne na ni tlačit a zužovat ji, takže močení je čím dál obtížnější. Postihuje to spíš starší muže, ale po čtyřicítce už byste měl chodit na kontroly každé dva roky.

Platí úsloví „V mládí erotik, v stáří prostatik“, tedy že čím víc sexu, tím víc se zvětšuje prostata?
Existuje i opačné úsloví, „Má prostatu jako kardinál“, tedy že ji má velkou. A kardinálové si sex moc neužívali… Neznám studii, která by závislost velikosti prostaty a sexu prokázala. Bylo by těžké ji udělat. Mladí muži přehánějí, aby se pochlubili, starší zase proto, že si už moc nepamatují.

S čím dalším za vámi muži chodí?
Do 30 hlavně s předčasnou ejakulací a sexuálně přenosnými chorobami – chlamydiemi, mykoplazmaty...

Jak poznám, že je mám?
Poznat to nemusíte. Většinou má problémy jen jeden partner a pak slýchám, že druhý nepřijde. Chyba! Léčit se musejí oba, jinak si nákazu předávají jako při ping-pongu.

Co způsobuje poruchy erekce?
U mladších mužů hlavně životní styl. Nejhůř je na tom tzv. ‚manažer kardiak typu A‘. Všude spěchá, věčně nic nestíhá a jediné, co ho zajímá, je práce. Platí za to ztrátou erekce. Druhým problémem je tzv. mužský přechod, který se paradoxně začíná týkat i mladších pacientů. Kvůli hektickému stylu mají v krvi nižší hladinu hormonu testosteronu.

Proč ho nepolykají v pilulkách?
To je jen berlička. Muž se kvůli ztrátě erekce hroutí. Po testosteronu se cítí líp, ale musí vědět, že v autě se nedá stále jet s plynem na podlaze. Auto se dřív rozbije, a tělo taky. Třicetiletý muž má pak podobné sexuální poruchy jako šedesátiletý.

Česky řečeno kvůli práci zestárnu tak rychle, že už mi nestojí?
Ano, ztráta erekce je prvním znamením, že je něco špatně. Erekci máme hlavně pro zábavu, ale příroda ji vymyslela k plození. Když je něco špatně, tělo omezuje to, co pro něj není existenčně nutné.

Které urologické vyšetření je nejnepříjemnější?
Pacienty nejvíc děsí vyšetření přes konečník a také cévkování, které se dělá při problémech s prostatou. Do močové trubice se zavede hadička, aby se měchýř vyprázdnil. Není to příjemné, ale přináší to velkou úlevu.

Jaká je normální velikost penisu?
V učebnicích žádnou normu nenajdete, ale průměrný penis má v erekci 12 – 15 cm. Můžeme být hrdí, Češi celosvětově patří k těm největším. Velikost penisu je ale mýtus. Důležité je najít si partnerku, se kterou si v sexu vyhovujete.

Fungují přípravky na zvětšení?
Fungují skvěle, ale jen v tom, že ulehčí vaší peněžence.

Při močení někdy cítím jídlo, které jsem jedl den předtím. Je to o. k.?
Ano, protože moč odstraňuje z těla odpadní látky, a některé páchnou.

A můžu si ledviny prochlastat?
To si spíš dřív prochlastáte játra. Jenže kvůli poškození jater se pak tělo hůř zbavuje odpadních látek, takže vám nakonec začnou špatně fungovat i ty ledviny.

Kdysi jsem se opil do bezvědomí a vzbudil se počuraný. Znamená to, že mám něco s ledvinami?
Ne – naopak je to důkaz, že vám močové cesty fungují správně. Za střízliva mozek oddaluje vymočení až do chvíle, než najdete záchod. Když se ale opijete do bezvědomí, mozek vyprázdní močový měchýř, jakmile zjistí, že je plný.

Říká se, že se má kvůli ledvinám hodně pít. Kolik?
Co nejvíc – prostě proplachovat a zase proplachovat. Pít byste měl tak, aby byla vaše moč světlá. Ale úměrně vašemu zdraví. Pokud to přeženete, také to není dobře.

Co když je moje moč tmavá?
Buď pijete málo, nebo jste snědl potravinu, která moč barví. Třeba červenou řepu, která spoustu lidí vyděsí, že čurají krev. Některé léky zase barví moč žlutě nebo zeleně.

Co když místo vody piju pivo?
Pivo je pro ledviny nejzdravější nápoj, otázkou je jen, jak silné a kolik. S dvanáctkou bych byl opatrnější, ale čím víc desítky, tím lépe pro ledviny. Dvě desítky denně zvyšují tzv. dobrý cholesterol, který nás chrání před srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí. Urologové doporučují plzeň. Jako jedno z mála českých piv se vaří ze zásadité vody, která rozpouští konkrementy z kyseliny močové. Jen málokterý piják plzně jimi proto trpí.

Aha, kamínky…
Jsou to odpadní látky, krystalizující v močovém měchýři nebo v ledvině. Mohou být velké až několik centimetrů a vznikají třeba u lidí, kteří málo pijí. Dnes už se to moc často nestává, protože kameny odhalí ultrazvukové vyšetření. Najdu jím kamínek velký dva až tři milimetry, který ještě můžete spontánně vymočit.

Kolikrát denně bych měl močit?
Tolikrát, kolik máte v těle nadbytečné vody. Při optimálním příjmu tekutin zhruba pětkrát až desetkrát. Pokud jde ale někdo třeba dvacetkrát a vymočí jen malé množství, jeho měchýř se buď nedokáže zcela naplnit, nebo ho něco dráždí k častějšímu vyprazdňování.

Škodí ledvinám sůl?
Naopak ji potřebují, aby mohly z těla odvádět vodu a odpadní látky. Když vypijete pět litrů destilované vody, umřete, protože se jí tělo bez soli nedokáže zbavit. Přesolování ale škodí – zadržuje vodu v těle, což zatěžuje srdce. Normální solení není problém, pokud nemáte vysoký tlak.

Co říkáte ‚léčivému‘ pití moči?
Z lékařského hlediska je to nesmysl. Moč je odpad, kterého se tělo zbavuje. Mám ale kamaráda, který si nechal z vlastní moči namíchat homeopatický lék, a pomohlo mu to.

Je pravda, že se dá moč v nouzi použít jako dezinfekce?
Pokud není po ruce nic jiného, klidně si ránu počurejte. V moči zdravého člověka nejsou bakterie, a odpadní látky zastavují růst bakterií v ráně.

Škodí přerušované močení prostatě a ledvinám, nebo naopak trénuje močové cesty?
Močení není dobré přerušovat u mužů ani u žen. Můžete si tím způsobit poruchu vyprazdňování.

Je pravda, že má každý muž v životě k dispozici jen určité množství spermatu, které když ‚vyplácá‘, má už utrum?
Někdy se mluví o ‚kyblíčku‘, ale prokázáno to nebylo. Když tělo cítí, že je sperma potřeba, prostě ho tvoří. Znám případy devadesátiletých dědečků, kteří těžce pracují na poli, a pořád jim to funguje. Ale taky mám třicetileté pacienty, kteří nemají na sex chuť. Takže to nejspíš nebude o ‚kyblíčku‘, ale o stylu života.

Pokud máte s čuráním či erekcí problémy, objednejte se na www.urologickaklinika.cz.


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více