Reklama
Rotující město bez aut - geniální nebo debilní?

Rotující město bez aut - geniální nebo debilní?

Z myšlenky dynamického urbanismu se nám trochu zatočila hlava.

Představte si velké město, kde všude dojdete za pár minut, nepotřebujete auto, MHD, ani kolo. Stačí si chvilku počkat, až se k vám otočí vhodnou stranou a pak jen přejít po rotujícím můstku z vašeho prstence do vedlejšího. Cesta do práce a z práce nikdy nebyla kratší a příjemnější. Zvláštní, že jsme tuhle vizi neviděli ještě v žádném sci-fi filmu, což je důkaz, že jsou současné scifárný myšlenkově většinou zcela impotentní. Město, kterému se splaší motory a Arnie se sapíkem se snaží probojovat k teroristům do strojovny; to nezní úplně špatně.

Jak je vidět z videa, rotující design stojí na rozdělení města do funkčních prstenců. Na okraji statická infrastrukturní část, pak největší průmyslový sektor, uprostřed obytná část a zcela u osy služby a kanceláře. Docházková vzdálenost v zobrazeném městě o průměru 3 km dělá maximálně 8 minut. A když se potřebujete přesunout na druhou stranu vašeho prstence? Stačí na chvilku přejít do vedlejšiho kola, dát si tam třeba v kiosku kávu a počkat si, až za pár minut doputujete ke zvolenému místu.

Rychlosti:

Kancelářský prstenec: 4,4 rotace za hodinu
Residenční prstenec: 4 rotace za hodinu
Průmyslový prstenec: 3,5 rotace za hodinu

Pár zběžně nahozených problémů:

Energetická náročnost
Přesouvaná hmota je obrovská, o mnoho řádů větší než v případě běžné osobní dopravy, kdy spotřebováváte energii pouze na pobyb vozidla a jeho nákladu. Na druhou stranu se jedná o pevné soukolí, kde může být mechanika dotažena k dokonalosti, minimalizováno tření a další energetické ztráty. Na udrženi stabilního pohybu bez dynamiky není potřeba zdaleka tolik energie jako v případě osobní dopravy, kde jste nuceni akcelerovat atd. Když by byl v místě k dispozici vhodný obnovitelný zdroj energie (příliv, vlny, telepná čerpadla atd…), tak možná… Co myslíte?

Krizová doprava
Jak by se řešili akutní zdravotní případy, požáry nebo výjezdy policie, kdy je pěší doprava vyloučená? Na spoustu z nich by stačila menší osobní vozítka, která se mohou v případě nouze s majákem a houkačkou pohybovat po pěších trasách. V případě požárů by ale byla nutné hustá síť hydrantů, vybavených mobilní technikou.

Přestup mezi zónami
Přestupní rotující můstky nám přijdou dost "rozjeté" a obáváme se, že by se ne každému udělalo při jejich používání úplně dobře. Ne každý touží se při každé procházce projet na centrifuze. Zavedl by starosta maximální limit alkoholu v krvi, aby se na přestupech nekupily na dlažbě voňavé alko-koláče?

Infrastruktura
Jak by se do podzemí neustále rotujících městských zón dostávala elektřina a hlavně voda? Obojí je řešitelné, ale jde o složitější systém než nepřetržité potrubí.

Zemětřesení a poruchy
Co by s městem udělalo zemětřesení, co písečná bouře nebo odněkud se valící voda? Pečlivý výběr místa výstavby by

Rozdělení zón
Autor se tváří, že kreslí město bodoucnosti a velikost prstenců přitom rozdělí spíše po vzoru 19. století. Opravdu moderní průmysl potřebuje největší prstenec a bude stačít na služby a kanceláře, které dnes tvoří naprostý základ moderních ekonomik, malý kruh ve středu?

Cena
Na kolik by vyšla taková sranda? Víc než tunel Blanka?

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více