Peníze budou…

Peníze budou…

…dokud bude existovat lidstvo, které je vynalezlo

Co jsou peníze? Na tom se dosud ekonomové neshodnou. „Obsah a rozsah slova peníze je ovlivněn tím, zda se nacházíme v dobrých, či špatných časech,“ řekl nedávno v Bratislavě na konferenci Budoucnost peněz viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. V dobrých časech se jako ‚peníze‘ používají i cenné papíry, třeba dluhopisy. „Na bankovku se lze také dívat jako na dluhopis svého druhu,“ dodal Hampl. A pokračoval dál s tím, že ve špatných časech se definice peněz zužuje pouze na tento druh státního dluhopisu. Přitom záleží na tom, kde a v jaké měně máte své prostředky uložené. Řekové, přestože používají euro, přesouvají své vklady do Německa – které má taky euro, ale Řekové to ‚německé‘ považují za bezpečnější.

V budoucnosti, jíž se většina z nás dožije, takovouhle možnost mít nebudeme. Zmizí bankovky i mince, zbudou jen čísla elektronicky převáděná z účtu na účet. Velká část finančních trhů takhle funguje už mnoho let. V Americe existují obchody, kde klasické peníze neberou, jenom karty. A i ty půjdou do háje. Majitel účtu bude identifikován pomocí duhovky, otisků prstů, tónu hlasu… Co budeme v těch dobách házet do fontán, dávat žebrákům a používat při mariáši, těžko říct. Ale o to vůbec nejde. Jen se posuneme na novou úroveň. Podobně jako stále píšeme dopisy, ale už ne ručně a nevkládáme je do obálek. Skutečná změna peněz stojí hlavně na tom, jak a čím budou tzv. kryté, jakou hodnotu budou představovat.

Na socialistických bankovkách býval nápis, že „...sú kryté zlatom…“. Byla to lež. Finanční svět definitivně opustil zlatý standard, v němž peníze více méně reprezentovaly zásoby zlata, v roce 1971. Cestu k ničím nekryté, nuceně obíhající měně (flat money), jsme ale nastoupili už od počátku vývoje peněz. Středověké mince, nesoucí svou hodnotu, se ‚kazily‘– hlavně tím, že někteří lidé obrušovali jejich hrany, aby tak získali prášek ze vzácných kovů. To byl jeden z důvodů, proč se v 18. století začalo přecházet na bankovky – potvrzení o uložení mincí.

Jenže instituce, které přijímaly vzácné kovy a vydávaly na ně potvrzení (bankovky), zjistily jednu věc – spousta lidí (vkladatelů) se nechodí často přesvědčovat, zda jejich zlato v trezorech banky skutečně je. Nechodí si peníze vybírat. Odborně se tomu říká „bankovní sedlina“ a funguje v zásadě takhle: Dejme tomu, že banka přijme sto zlatých mincí. Za ně vydá sto bankovek. Ze zkušeností banka ví, že osmdesát zlaťáků si nikdo nepřijde v dohledné době vyzvednout, a proto na ně vydá další bankovky, které půjčuje. Samozřejmě na úrok, aby si vydělala na svůj provoz a mohla nakupovat další zlaté mince. A na ně pak opět vydávat nové bankovky, které bude půjčovat na úrok… a tak pořád dokola. Vzniká tak bankovní systém, v němž jsou zpočátku peníze zlatem kryté jen částečně a dnes již nejsou kryté ničím. Systém, který jednoduše popisuje Bernard Lietaer ve své knize Budoucnost peněz:

„Do vesnice, kde funguje výměnný obchod, přijde cizinec. Řekne domorodcům, že mohou obchodovat pomocí pomalovaných kousků hovězí kůže. Sám je pro ně vyrobí a každé rodině jich přidělí deset. Obchod se zjednoduší, domorodci jsou nadšeni. Při odchodu jim cizinec řekne, že přijde za rok a bude chtít od každé rodiny vrátit jedenáct kousků kůže. Ptají se ho: ‚Kde máme vzít ten jedenáctý kousek?‘ Cizinec jim odpoví: ‚Uvidíte.‘ Některé rodiny mu pak vrátí jedenáct hovězích kožek, jiným musí vypsat směnku na dlužnou ‚částku‘ i s úrokem.“ Stejná situace panuje i v dnešním bankovním systému. Že je to nebezpečný začarovaný kruh, rozpoznali někteří ekonomové už v první polovině minulého století. Byly navrženy i systémy, kde peníze měly omezenou dobu platnosti, která se dala prodloužit zaplacením 1 % hodnoty dané bankovky. Tohle řešení, předpokládající existenci podvodníků a zavádějící záměrné ‚kažení‘ peněz, navrhl německý ekonom Silvio Gesell. V roce 1932 ho zavedli jako paralelní měnu v rakouském městě Wörgl, které bylo (jako celá Evropa) zasaženo recesí. Za pár týdnů zde byla odstraněna 25% nezaměstnanost a do roka se bez půjček podařilo realizovat velké množství veřejných stavebních projektů. Několik měsíců poté ale centrální rakouská banka projekt zničehonic zakázala (a místní nezaměstnanost pak záhy překročila 30 %).

Podobné projekty dnes úspěšně fungují (ovšem jen v malém regionálním měřítku) třeba v Německu, kde tzv. schwundgeld najdete v asi padesáti menších městech. Je možné, že právě v těchto systémech leží budoucnost peněz. Dnešní peníze totiž stále vznikají na základě půjčky, která má být později splacena i s úroky. Peněžní systém nás tak nutí bojovat proti všem o limitované finanční prostředky. Korektněji řečeno podporuje soutěživost, což fungovalo dobře v dobách jeho počátků, kdy masově probíhala územní expanze. Jenže tenhle systém je svým způsobem hra typu letadlo, a to teď začíná ztrácet rychlost i výšku.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Při s*aní jsou si všichni rovni, říká jedna stará moudrost. Ale když se tak díváme na tuhle ultra luxusní mísu, nejsme si ...

Číst více
Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

V Ženevě se chystají otevřít takovou trochu jinou kavárnu s příznačným názvem Fellatio Cafe. Nejen latiníci už asi vědí, co se tam ...

Číst více

Nejnovější články

VIDEO: Další epický skok ze střechy, tentokrát rovnou do přístavu

VIDEO: Další epický skok ze střechy, tentokrát rovnou do přístavu

Magora, který vystupuje na Youtube pod přezdívkou 8Booth jsme vám ukazovali už nedávno, ale teď prostě musíme znovu.

Číst více
VIDEO: Úctyhodný polykací talent jedné drobné blondýnky

VIDEO: Úctyhodný polykací talent jedné drobné blondýnky

Máme tu video jedné dívky, která si nás okamžitě získala pro svou neobyčejnou schopnost polknout vcelku kostku másla.

Číst více
GALERIE: Přituhlo a holky vytáhly flanelky

GALERIE: Přituhlo a holky vytáhly flanelky

Naštěstí ale zatím není taková kosa, aby se zachumlaly od hlavy k patě, takže i přes teplé košile pořád zbylo dost prostoru pro ...

Číst více
VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

VIDEO: Neuvěřitelné pingpongové triky

Pongfinity je čtyřčlenný team z Finska, který se specializuje na trikový stolní tenis. A jedou takové triky, že vám z toho spadne čelist.

Číst více