Reklama
Památné odchody ze světa

Památné odchody ze světa

Taky nesnášíte pondělí? Hlavně se nenechte inspirovat!

K. O. Kodak
George Eastman, vynálezce papírového svitkového filmu, zakladatel společnosti Kodak a popularizátor laciného všelidového focení, měl peněz na rozdávání. A taky je rozdával – daroval velké sumy mj. různým zdravotnickým organizacím. Jeho vlastní zdraví ale nikdo zachránit nedokázal. V posledních letech života ho čím dál víc trápily strašné bolesti zad, způsobené stenózou (zúžením) páteřního kanálu. Ruku v ruce s nimi šla deprese přiživená faktem, že Eastman si pamatoval, jak táž choroba dovedla jeho matku na vozíček a posléze do hrobu; 14. března 1932 se zabil jediným výstřelem do srdce. Rozloučil se krátkým, jasně srozumitelným vzkazem: „Přátelům: Má práce je hotova. Proč čekat?“

Skokan roku
V lednu 2010 byla slavnostně otevřena nejvyšší budova světa, dubajský mrakodrap Burdž Chalífa. Na první sebevraždu se čekalo až do loňského května. Jak oznámila policie, ani ne třicetiletý zaměstnanec nejmenované společnosti tu vyskočil z okna poté, co mu nadřízený zamítl žádost o dovolenou. Stavba je vysoká 828 metrů a má 162 pater, sebevrahovi ale stačilo mnohem méně: skočil ze 147. patra a zabil se už o plošinu v patře číslo 108. Není to sice tak efektní, jako kdyby dolétl až dolů, na druhou stranu je to ale ohleduplnější k lidem dole na chodníku.

Sopečné řešení
Kijoko Macumoto, studentka dívčí univerzity v Tokiu, se roku 1933 svěřila spolužačce, že je „zmatená a rozrušená složitostmi dospívání v ženu“. Ta jí navrhla, ať skočí do sopky Mihara-yama. Znělo to jako dobrý nápad, a tak si holky udělaly výlet, ze kterého už se Kijoko nevrátila. Mihara, kde je možné vrhnout se rovnou do lávy, byla oblíbeným cílem sebevrahů už dříve – tento případ, jemuž se v Japonsku dostalo velké publicity, ale spustil opravdovou módní vlnu. Jen během následujících dvou letech zemřelo v jícnu sopky 350 převážně mladých lidí, dalších téměř 1400 se tu o sebevraždu alespoň pokusilo. Obzvlášť se prý jednalo o hit mezi dívkami, které se neuměly vyrovnat se svými lesbickými sklony. Ještě populárnější je ovšem v Japonsku ‚les sebevrahů‘ Aokigahara na úpatí hory Fudži, kam se dodnes vydává zemřít několik desítek až stovek zoufalců ročně.

Bonus v dopadišti
V Hongkongu skočí z okna průměrně tři úspěšní sebevrazi denně. Místní žena, která se letos rozhodla rozšířit jejich řady, s sebou dokázala vzít ještě cizí pomocnici v domácnosti – tak, že na ni neplánovaně dopadla. Kombinace populárních skoků z oken se zalidněnými ulicemi už se v Hongkongu nešťastně projevila poněkolikáté: o dva roky dříve smetl sebevrah postaršího chodce, pár měsíců nato zase přistála sebevražedná stařena na policistovi; z posledně jmenovaného páru ale kupodivu oba přežili. 

Hlad je nejlepší kat
Osmapadesátiletý Němec z Hannoveru se rozvedl, rozhádal s dcerou, přišel o práci a později také o nárok na sociální dávky. Vzal kolo, dojel do lesů u dolnosaské vesnice Schlarpe v pohoří Solling, vyhlédl si posed a vylezl na něj. A čekal. S sebou si vzal jenom karimatku a deník, do kterého si vedl záznamy o tom, jak probíhá jeho sebevražda. Vybral si totiž jeden z nejnepříjemnějších možných způsobů: smrt vyhladověním. Na posedu vydržel s minimálním přísunem tekutin a s narůstajícími bolestmi 24 dnů na přelomu listopadu a prosince 2007. Jeho mrtvolu a vzkaz „předejte tento sešit mé dceři“ našli myslivci při únorové kontrole posedů. Mnohem déle se vydržel ‚schovávat‘ důchodce z bavorského Landshutu, který v létě roku 1980 vyšplhal do koruny stromu, v jedenáctimetrové výšce se přivázal a zastřelil. Kostru objevil až mladý turista o 29 let později.

Bezhlavá pomsta
Britský podnikatel Gerald Mellin si v roce 2008 sedl do svého vozu Aston Martin DB7 a na krk si pověsil oprátku. Druhý konec provazu už byl uvázaný kolem stromu. Pak dupl na plyn a vyjel přímo na rušnou hlavní silnici ve městě Swansea na pobřeží jižního Walesu. Ostatním řidičům se tak naskytl pohled na sebevraždu, při níž provaz doslova odřízl hlavu od těla. Šlo o fikanou pomstu čtyřiapadesátiletého Mellina jeho o 21 let mladší manželce, bývalé kosmetičce zaměstnané v jeho fitness centru. Podnikatel se s ní právě rozváděl a soud jí den před dekapitací přiřkl dalších sto liber týdně na výživném. Žena si chtěla z rozvodového řízení odnést ještě mnohem víc, místo toho ale zdědila jen manželovy dluhy; Mellin si navíc před sebevraždou schválně nechal zrušit životní pojistku.

Sen v provazišti
Režisér Petr Lébl rozeslal 11. prosince 1999 na dvě stovky dopisů na rozloučenou. O den později ho našli mrtvého v provazišti Divadla Na Zábradlí, jehož byl úspěšným uměleckým šéfem. Naplánoval si to skvěle: jeho sebevražda si získala podobnou proslulost jako jeho divadelní inscenace (mj. Čechovův Ivanov, jehož děj náhle končí tím, že se hlavní hrdina zastřelí…). Tvrdí se například, že kulisák, který Lébla v provazišti našel při přestavbě scény, ho nejprve považoval za pouhou zapomenutou figurínu. A že předtím na jevišti pod mrtvým Léblem stačili herci odehrát celé jedno představení. Prvotřídní režie!

Skladba, která vraždí
V roce 1933 se maďarský pianista Rezső Seress snažil prorazit v Paříži jako skladatel, a skutečně se mu to povedlo. Ale jinak, než si představoval. Jeho jediným velkým hitem se stala skladba Szomorú vasárnap, k níž dodal text básník László Jávor, který se zrovna zotavoval z rozchodu. Česky je to Ponurá neděle, anglicky Gloomy Sunday a song je to věru neveselý. Zprávy o tom, že je smutný až vražedně, se rozkřikly brzy po jeho uvedení v Maďarsku. Městské legendy plné lidí, kteří se pod vlivem Seressovy skladby rozhodli skoncovat se životem (nebo dokonce skočili do Dunaje s jejím notovým záznamem v ruce), kolují v různých přikrášlených obměnách dodnes. Z anglických verzí zůstává nejslavnější ta od Billie Holiday z roku 1941, kterou BBC zakázalo zařazovat do playlistů kvůli ‚škodlivému účinku na morálku‘. Radost nedělala ani samotnému Rezsővi Seressovi, kterého trýznilo vědomí, že ‚Neděli‘ už nikdy nepřekoná. Skladatel židovského původu, který za války přežil nacistický pracovní tábor na Ukrajině, se nakonec také odhodlal k sebevraždě. V lednu 1968 skočil v Budapešti z okna. Přežil, ale v nemocnici dílo dokonal drátem kolem krku.

Třinecký žeh
Před sedmi lety byly Třinecké železárny svědkem sebevraždy na pracovišti. Obětí se stal jeřábník, který strojem vytahoval z hlubinné pece bloky žhavého železa pro válcování. Tentokrát ale do výhně naopak přiložil. Sebe. Smrt přímo před očima pracovníků dispečinku byla okamžitá, tělo zuhelnatělo a ostatky bylo možné vyjmout až o dva dny později, kdy výheň vychladla.

Ptakopopravectví
Kmenoví náčelníci na mikronéském ostrově Pohnpei odvozují svůj původ od válečníka jménem Idzikolkol, který měl území dobýt někdy mezi 16. a 17. stoletím. Pro nás je ale zajímavý hlavně jeho konec. Traduje se, že když se jednoho dne zadíval do svého odrazu na vodní hladině, došlo mu, že už je příliš stár. Ohnul tedy mladou palmu a k jejímu vrcholku přivázal svůj penis. Pak ohebný strom pustil, a úd byl náhlým švihem urván – jako když vystřelujete ptáky v Angry Birds. Velký vládce na místě vykrvácel.

Nepárat se s lebkou
Angličan William G. Hall si roku 1971 zvolil sebevraždu elektrickou vrtačkou. Než tělo vypovědělo službu, stačil si udělat do lebky osm děr. Dokumentace k tomuto případu je sporá, nicméně podobně úderný, a přitom plně doložený příběh známe i z roku 2008. Padesátiletý David Phyall z anglické vesnice Bishopstoke tehdy vytrvale odmítal opustit svůj byt v domě určeném k demolici. Poté, co odmítl jedenáct nabídek na náhradní ubytování, soud schválil vyvlastnění. Phyall se přesto neodstěhoval: místo toho si doma uřízl hlavu motorovou pilou.

Balíček karet
Odsouzený vrah William Kogut čekal v roce 1930 na popravu v kalifornské věznici San Quentin. Vynalézavě ale celý proces urychlil (jak napsal ve zprávě na rozloučenou: „Spravil jsem to všechno sám.“). Do duté nohy od svého lůžka nasypal několik balíčků hracích karet natrhaných na malé kousky; měl totiž povědomí o tom, že tehdy používaný červený inkoust obsahoval vysoce hořlavou nitrocelulózu. Jeden konec trubky utěsnil, prolil natrhané karty vodou a improvizovanou bombu umístil na petrolejové topení ve své cele. Lehl si tak, aby se jeho hlava opírala o otevřený konec trubky, a počkal na explozi. Vyšlo mu to.

Do třetice smrt
Sebevražda brokovnicí má statisticky obrovskou úspěšnost, ale zkazit se dá všechno. Když devětatřicetiletý Australan z Canberry použil roku 1995 k sebevraždě opakovací brokovnici, padl důraz právě na slovo opakovací. První rána mu prošla hrudí, ale minula všechny životně důležité orgány. Druhou ranou už si prostřelil krk a část čelisti, ale skrze ránu stále dýchal. Nabil tedy zoufale potřetí, přidržel si hlaveň oběma rukama přímo na hrudi a stiskl spoušť palcem nohy. S okamžitou likvidací srdce konečně přišla kýžená úleva.

Jidáš Stanislavského
Někteří křesťané se na Velikonoce nechávají ukřižovat. Thiago Klimeck se letos v dubnu pro změnu věšel, neboť hrál Jidáše v pašijovém představení. Publiku v brazilském městě Itararé se dostalo realistického divadla: Klimeck visel čtyři minuty, než ostatním účinkujícím došlo, že se – zřejmě nedopatřením – oběsil doopravdy. Mladý herec pak ještě pár dní ležel v kómatu. Zemřel o Velikonoční neděli, tedy v den Kristova zmrtvýchvstání.

Jablečná tečka
Alan Turing byl matematik, který položil základy moderní informatiky; pojmy jako Turingův stroj a Turingův test jsou stále nedílnou součástí osnov. Za druhé světové války také sehrál zásadní úlohu při luštění německých kódů včetně těch šifrovaných strojem Enigma. Měl ale jednu chybu: byl buzna, a to bylo v Británii 50. let nezákonné, zásluhy nezásluhy. Turing si tak musel roku 1952 potupně vybrat mezi vězením a ‚chemickou kastrací‘, tedy přijímáním antiandrogenních látek, které z něj udělaly prsatého impotenta. O dva roky později byl nalezen ve svém pokoji mrtvý. Zemřel na otravu kyanidem draselným – a byť se názory na jeho skon různí, soudní vyšetřování dospělo k závěru, že šlo o sebevraždu. Jedem si zřejmě napustil jablko, které bylo u lůžka nalezeno nedojedené. Tuto teorii zastávají i někteří Turingovi přátelé, podle kterých tak sehrál svoji oblíbenou scénu z Disneyovy Sněhurky.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více