Jožin z bažin

Jožin z bažin

Možná se tak ani nejmenoval, ale díky bažině přežila jeho mrtvola netknutá přes dva tisíce let

Stejně jako stovky dalších těl nalezených v rašeliništích po celé Evropě představuje tento muž záhadu – kdo je a jak (a proč) zemřel?

Ráno 6. května 1950 šli lidé z dánské vesnice Tollund kopat rašelinu a na místě narazili na obličej vyčuhující ze země. Mysleli si nejdříve, že narazili na oběť vraždy. Ale pak se zjistilo, že jde o muže ze čtvrtého století před naším letopočtem, tedy z doby železné. Podrobnější zkoumání, provedené Národním muzeem Dánska, odhalilo, že měl v době smrti mezi 30 a 40 lety. Archeolog Peter Glob, který průzkum vedl, ho překřtil na „Muže z Tollundu”.

Pletená kožená oprátka, kterou měl uvázanou kolem krku, je natolik silná, že spolehlivě unese váhu zavěšeného dospělého muže. Volný konec, asi metr dlouhý, byl stočený a jeho konec uříznutý ostrým nástrojem. Muž z Tollundu byl tedy s největší pravděpodobností oběšen.

A přesto byl ‚pohřben’ ve spící poloze, s posmrtně zavřenýma očima i ústy, což se úplně neshoduje s teorií o vraždě nebo popravě. Odborníci ze Silkeborg Museum, kde si ho dnes můžete prohlédnout, sázejí spíše na teorii rituálního obětování.

Muž z Lindow (který byl podobně jako Muž z Tollundu nalezen v rašeliništi, ovšem v tomto případě v Británii) měl kolem krku podobnou ‚oprátku’, vyrobenou z jemně spletených zvířecích šlach. Nebyla však příčinou jeho smrti, zemřel na následky vydatného mlácení tupými předměty. Na krku měl sice viditelné známky po otisku oprátky, ty se tam však vytvořily až po jeho smrti, když tělo nabobtnalo.

Lidská (i jiná) těla se pod příkrovem rašeliny uchovají po dlouhou dobu díky vyšší kyselosti okolní vody, nízké teplotě, absenci kyslíku a taky díky mechu rodu Sphagnum. Ten produkuje organickou kyselinu se silným antimikrobiálním a konzervačním účinkem. Tělo tak v bažině dokonale zmumifikuje.

Dokonce tak dokonale, že se z prstů dají i po tisících letech sejmout otisky. Dívka z Uchterských bažin (další nalezené pravěké tělo; zemřela cca 650 let př.n.l.) byla na začátku letošního roku podrobena v Hamburgu jejich zkoumání – na prstech má patrné tzv. ulnární smyčky, což je i dnes nejběžnější vzor papilárních linií v Evropě.


Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Při s*aní jsou si všichni rovni, říká jedna stará moudrost. Ale když se tak díváme na tuhle ultra luxusní mísu, nejsme si ...

Číst více
Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

V Ženevě se chystají otevřít takovou trochu jinou kavárnu s příznačným názvem Fellatio Cafe. Nejen latiníci už asi vědí, co se tam ...

Číst více
Svítící beton brzy rozzáří svět

Svítící beton brzy rozzáří svět

Napadlo vás někdy při pohledu na šedý fádní beton, jak by vypadal, kdyby uměl svítit, že ne? Teď už můžete. Nyní takový beton ...

Číst více

Nejnovější články

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více
Mají zvířata orgasmus?

Mají zvířata orgasmus?

Léňa nám poslala tenhle záludný dotaz a tak se naše zodpovědnice pořádně zapotila.

Číst více