Watchmen bez triků

Jak by vypadaly filmy bez triků?

Digitální efekty dneska bereme jako přirozenou součást filmů a trochu zapomínáme na jejich tvůrce.

Zvenku by se mohlo zdát, že trikový průmysl zažívá zlatou éru. Digitální efekty dneska vídáme prakticky všude – v hollywoodských spektáklech, menších produkcích, reklamách, klipech, ale v menší míře třeba i v českých rodinných komediích. Jenže právě proto tvůrci i diváci začínají zapomínat, jak náročná je jejich výroba. Vyžaduje totiž skloubení technických i výtvarných schopností. Přidejte ještě nutnost výtečné prostorové představivosti, a hlavně časovou náročnost skládání vrstev a kompozice každé scény, a je jasné, proč si trikařina bere často tak velký díl z produkčních nákladů filmů.

Jenže přesto se trikovým společnostem nežije nejlépe a platy v oboru nejsou zdaleka tak vysoké, jak by se mohlo zdát, obzvláště ve druhé linii za největšími společnostmi, jako jsou ILM a WETA. Důkazem budiž firma Rhythm & Hues. Ještě než se totiž mohla zaradovat z letošního Oscara za vizuální efekty pro film Pí a jeho život, šla do bankrotu. Poslalo ji tam manko 33 milionů dolarů, které se dále prohlubovalo. Přitom právě Oscar (a hromada dalších ocenění) mohl znamenat průlom do extraligy. Bez ohledu na to, jak se situace kolem studia nakonec vyvrbí, ukazuje případ na obrovskou konkurenci v oboru a s ní související tlak na ceny (marže bývají stěží pět procent), který vychází z předpokladu, že animátoři jsou jen parta snadno nahraditelných najatých dělňasů.

Asi se nejde divit, že mezi trikaři není převeselo. Krácení nákladů už se dostalo každopádně tak daleko, že teď už může jít jenom cestou snižování kvality. Představa, že budeme za pár let sledovat druhý díl Avengers, znechucení animací jak ze Saxány a Lexikonu kouzel, není moc příjemná, ale třeba by konečně skrze vrátila respekt v poslední době opomíjenému oboru.
 

Překlad textu pod fotkama:

Ani Ang (Ang Lee, režisér Pí a jeho život, pozn.) ani jeho vítězný kameraman Claudio Miranda necítili potřebu poděkovat nebo alespoň zmínit VFX umělce, kteří udělali oblohu, oceán, loď, ostrov, surikaty a… ano, tygra! Ang poděkoval štábu, hercům, svému agentovi, právníkovi, celému Tchaj-wanu i týmu, co postavil bazén na umělé vlnobití, kde se točilo. Jenže zapomněl zmínit stovky umělců, co vytvořili nejen hlavní postavu tygra, ale taky přeměnili onen bazén v oceán.

efekt

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci z Maxima 12/2016

Výherci soutěží z prosincového Maxima.

Číst více
Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více