Dá se zimní deprese přechlastat?

Dá se zimní deprese přechlastat?

Zašli jsme na psychiatrii zeptat se odborníka...

Psychiatr Ján Praško si posvítí na vaši sezonní afektivní poruchu, zkráceně zvanou SAP.

Od podzimu do jara jako by mi někdo vysával energii…
Možná trpíte sezonní afektivní poruchou (SAP), která se v našich zeměpisných šířkách objevuje zhruba od konce října do dubna. Pacienti jsou unavení, vyčerpaní, podráždění a mají slabou, ale dlouhodobou depresi. Nechce se jim nic dělat, celé dny by jen spali, přejídají se…

…na podzim přibírám, jako bych se chystal k zimnímu spánku!
SAP opravdu připomíná hibernaci některých druhů zvířat.

Kolik procent lidí SAP postihuje?
To se přesně neví – v Česku to totiž ještě nikdo nezkoumal. Sezonní kolísání energie zažívá asi 80 % evropské populace. Přes zimu se jim hůř vstává, ale nemají s tím vážnější problémy. S těmi se potýká jen asi 6 % populace a asi 2 % lidí SAP brání v normálním životě.

Co mám dělat, když si myslím, že ji mám?
Obvodní lékař bohužel SAP pozná jen málokdy. Nejspíš vám řekne, že jste přepracovaný. Člověk si totiž většinou nestěžuje na depresi, ale na únavu. SAP se špatně diagnostikuje, takže se třeba zdlouhavě prověřuje, jestli nemáte nějakou infekci, boreliózu, chronický únavový syndrom… Část pacientů se nakonec dostane k psychiatrovi, který jim napíše antidepresiva. Ta většinou zaberou, ale člověk se SAP potřebuje spíš světlo.

Co SAP způsobuje?
Lidi se stejně jako zvířata řídí sezonním rytmem – od jara do podzimu jsme aktivní víc, v zimě míň. Naši aktivitu reguluje hlavně hladina melatoninu v krvi.

Bože, co to je?
Hormon, který se vytváří v noci a způsobuje dobrý spánek. Přes den je melatoninu v krvi málo. Jeho hladina závisí na délce denního světla – když je den dlouhý, je melatoninová pauza krátká, a naopak. Moderní doba ale sezonní rozdíly setřela. Kolísavý rytmus délky dne a noci zmizel, máme žárovky, televize… Naše tělo se ale podle tohoto rytmu miliony let vyvíjelo. Napovídá nám, že bychom v zimě měli víc odpočívat. Při krátkém dni je nedostatek energie prostě úplně normální. Jenže my se snažíme být v zimě aktivní stejně jako v létě. Když si to budete vyčítat a hledat v sobě chyby, začnete být nešťastný a nenávidět se. K SAP si tak navíc vytvoříte ještě depresi.

Čím výš na zeměpisný sever, tím víc je prý v zimě depresí a sebevražd. Takže za to může kratší zimní den?
Ano – podle výzkumů je na severu skutečně víc lidí trpících SAP. Často to řeší alkoholem.

Tak proto se ve Skandinávii tolik kalí! Dá se SAP úspěšně přechlastat?
Ne. Když se napijete, chvíli vám bude líp, ale další den vám bude o to hůř. Alkohol depresi krátkodobě vylepšuje, ale dlouhodobě ji prohlubuje. Mnohem přirozenějším lékem je speciální světlo, které vám prodlouží den, a tím potlačí hladinu melatoninu. Světlo vám vlastně ‚namluví‘, že jste v létě a že máte být aktivní. Po pár dnech fototerapie si to vaše vnitřní hodiny ‚zapamatují‘ a pak nějakou dobu drží, aniž byste světlo potřeboval.

Takže stačí, když na sebe doma posvítím žárovkami nebo zářivkami?
Ne, protože nemají plné sluneční spektrum ani dostatečný výkon. Fototerapie funguje jen se speciálním světlem typu daylight. Pacient si k němu ráno na půl hodiny sedne, čte si, povídá si s ostatními…

Můžu si daylight někde koupit?
Pár firem ho sice nabízí, ale lidé se SAP by ho neměli používat bez dohledu lékaře. U citlivých jedinců by totiž světlo mohlo spustit mánii.

Není lepší si v zimě prostě zaletět někam do tropů za sluníčkem?
Na pár dnů to pomůže, ale když se vrátíte, vaše vnitřní hodiny se zase nastaví na krátký den a SAP se znovu rozjede.

Dočetl jsem se, že SAP je prý ‚daň‘ za to, že naši předkové kdysi odešli z Afriky na sever, kde je v zimě krátký den…
To je jedna z teorií. Možná je to ale přesně opačně – SAP může být i pozitivní adaptace na krátké zimní dny a dlouhé noci, které předkové prostě prospali. Ne jako my, kteří část noci probdíme.

Jak poznám, že bych měl jít se SAP k lékaři?
Podle toho, že vám dlouhodobá zimní únava a útlum znemožňují normálně fungovat.

Proč prostě nevyžrat ledničku a pak hezky dva tři dny spát? Vždyť SAP je vlastně příjemný…
Spousta lidí to tak dělá. Přes zimu najedou na pohodlnější režim a nevyčítají si to, a v létě jsou pak zase aktivnější. Se SAP se neléčí – prostě se jí přizpůsobili. Takže pohodář zaleze do postele, ale stresmen by na sebe měl nechat svítit? Ano, protože deprese je už něco navíc. Samotná SAP nemusí být problém – taková eskymácká žena na podzim přibere patnáct kilo a pak už jen leží a je jí dobře. Zimním útlumem nikoho neotravuje, ani sebe.

Více na adrese www.pcp.lf3.cuni.cz
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více