Bůh jménem Facebook

Bůh jménem Facebook

Proč zmizela obálka nového Maxima z naší stránky?

Maxim je sice časopis, který rozverně kope do všeho a do všech a nic mu není svaté, nicméně i my ctíme určitá pravidla. Informace ověřujeme, rozhovory posíláme k autorizaci – a na fotkách obnažených dívek se důsledně vyhýbáme vulvám, natožpak pochvám. Velí nám tak ostatně podmínky pro udělení licence, jichž se musíme držet, byť jinak obsahem vybočujeme ze zažitých konceptů.

Zrovna tak chápeme, že i jiné médium má vlastní pravidla. Jen by měla být čitelná a jednoznačná – což bohužel není případ Facebooku. Když se na něj v úterý 17. dubna naše redakční asistentka Bára přihlásila, vypadla na ni následující zpráva: "V nedávné době jste zveřejnili obsah, který porušuje zásady služby Facebook. Z tohoto důvodu vám byla možnost použití této funkce dočasně zablokována." Současně byl onen "škodlivý obsah" smazán. O co šlo? O obálku posledního čísla Maxima, na níž je přitom i v tištěné verzi zakrytá bradavka. Bára ji před pár dny zveřejnila na zdi naší stránky (www.facebook.com/Maxim.Czech.Republic), kde stačila nasbírat cca tisícovku "lajků". Nemilé je, že už se s jistotou nedozvíme, v čem byl problém. Veřejně dostupná pravidla užívání nám říkají, že "Facebook dodržuje přísný zákaz sdílení pornografického obsahu a ukládá omezení při zobrazování nahoty" – ale kde přesně jsou mantinely? Leccos poodhalil interní dokument, jejž mají k dispozici nasmlouvaní strážci obsahu a který unikl na veřejnost letos v únoru prostřednictvím webu Gawker. Mimo jiné z něj vyplývá, že "krvavé rány" nebo "rozdrcené údy" jsou v pořádku ("pokud nejsou vidět vnitřní orgány"), zatímco "řitní rýha" už je pro Facebook nepřijatelná. Naše obálka tedy byla odstraněna na základě této pozoruhodné směrnice. Asi. Můžeme to jen odhadovat. Vždyť tentýž obrázek, tj. onu "závadnou" obálku, nám Zuckerbergův web nadále povoluje mít jako profilovou fotku. Proč nám Facebook na rovinu neřekne, co se mu nelíbí? A proč neměří všem stejným metrem? Je například tato obálka časopisu Reflex opravdu tolik vzdálená té naší? Co na to Jan Tleskač?Zveřejňování obsahu, který je na hraně, představuje ještě pořád vcelku nevinnou sázku do loterie. Přinejhorším vás na den či týden zablokují, to je toho. Často slyšíme i větu "Když se ti ta pravidla nelíbí, tak vypadni". Problém ale není v pravidlech jako takových, nýbrž právě v tom, že je zná a uvádí do praxe skupina neviditelných, anonymních rozhodčích.

Facebook je bohem žárlivě milujícím, jak zjistil každý, kdo si tu někdy zkusil zrušit účet a skutečně "vypadnout". A zároveň po nás chce, abychom přistoupili také na to, že jeho cesty jsou nevyzpytatelné. Ale co je dovoleno Jovovi, nemělo by být dovoleno volovi. Tím spíš, když nám ten vůl může kdykoli číst soukromou poštu.

Pavel Němec za redakci časopisu Maxim
Text původně vyšel na serveru MédiářSdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více