Bakterie zkřížená s mamutem

Bakterie zkřížená s mamutem

Bílkoviny vyhynulých zvířat v těch, která přežila

V jedné laboratoři v kanadském Winnipegu plave v roztoku ve zkumavce malinkatý kousek vymřelého mamuta srstnatého. Přesněji řečeno shluk krevních bílkovin, který má po svém prozkoumání za úkol vysvětlit, jak se tahle zvířata vyrovnávala s mrazivými teplotami doby ledové.

Jedná se o jednu z prvních bílkovin získaných z dávno vyhynulého organismu, která bude ‚vzkříšena’ v živé buňce. Po srstnatém mamutovi budou určitě následovat další vyhynulí tvorové, včetně člověka neandrtálského. Podobné techniky umožní přesně prozkoumat, jak kdysi vyhynulá zvířata žila, než bychom to sice učeně, ale přece jen velmi nepřesně odhadovali ze sekvencí jejich rekonstruovaného genomu.

Srstnatí mamuti vymřeli někdy před osmi tisíci lety. Spolu s dnešními slony měli společného prapředka – ten žil v Africe někdy před sedmi miliony let, odkud se mamuti rozšířili na sever asi 1 až 2 miliony let poté.

Aby se mohli lépe chránit před okolním chladem, vyvinuly se u nich malé uši a srst s dobrými izolačními vlastnostmi. Kevin Campbell z University of Manitoba v kanadském Winnipegu byl zvědav, jestli se v rámci jejich přizpůsobování novému prostředí změnily také jejich bílkoviny. A jedinou cestou, jak to poznat, bylo tyhle bílkoviny pomocí původních genů znovu vyrobit.
br>Jeho tým začal s DNA ze sibiřského mamuta starého asi 43 tisíc let. Jeho hemoglobin, což je krevní bílkovina, která transportuje po těle kyslík, obsahuje tři genetické sekvence, které nenajdeme u mamutích nejbližších příbuzných – slonů asijských. Tyhle sekvence byly zapracovány do genu kódujícícho výrobu hemoglobinu u asijských slonů a pomocí bakterií Eschicheria coli byly vyrobeny miliony kopií původní mamutí bílkoviny.

Hemoglobin je zkonstruován tak, aby na sebe v plicích navázal molekuly kyslíku a ty pak uvolnil, jakmile se dostane do teplejších svalových oblastí. Jenže mamutí svaly nebyly zřejmě natolik teplé, aby se v nich mohl kyslík z hemoglobinu uvolňovat, a proto se u mamutů vyvinula méně teplotně náročná verze tohoto kyslíkového transportéru. Molekuly kyslíku se z něj uvolňují při daleko nižších teplotách.

Campbellův tým zkoumá v současné době i další mamutí bílkoviny, a sám jeho vedoucí tvrdí, že na celém světě dnes na podobném výzkumu pracují desítky jiných vědeckých skupin. Ty se ale nesoutřeďují jen na mamuty, ale také na neandrtálce, jehož kompletní genom je již rozluštěn a výsledky budou zveřejněny v nejbližší době. Také zde se zkoumá jak se liší bílkoviny vyhynulého druhu od těch lidských. A to tak, že se určité genetické sekvence zabudují do myší. Už se to zkoušelo s lidskými geny zodpovědnými za vývoj řeči a jazyka a zjistilo se, že výsledné geneticky pozměněné myši sice nedokázaly mluvit ani jinak komunikovat na základě nějakého jazyka, ale měly rozhodně jinak ‚zapojené’ nervové dráhy v mozku, než by bylo běžné u normálních myší.


Tohle přesně se děje každou vteřinu v buňkách vašeho těla po celý váš život.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více

Nejnovější články

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci z Maxima 11/2016

Výherci soutěží z listopadového Maxima.

Číst více
Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská nálož pátečních gifů

Předsilvestrovská megadávka pátečních gifů ochrání preventivně i od novoroční kocoviny. A jestli ne, tak si je holt v neděli dejte znovu.

Číst více
Holky z Instagramu - Tori Hughes

Holky z Instagramu - Tori Hughes

Tori Hughes, která si na těch internetech říká Tori Brixx, je modelka a hérečka z LA, nad kterou na Instagramu slintá přes dva a půl milionů zvědavců.

Číst více
GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

GALERIE: Nečekané krásy podvodního světa

Svět pod hladinou skrývá netušené poklady. Ať už v moři, rybníku nebo bazénu, všude je na co koukat.

Číst více