8 zázraků, které způsobily blesky

8 zázraků způsobených blesky

Milují letní oblohu a většinou způsobují strach a zkázu. Jenže blesky se můžou chovat i hodně divně. Tady je osm důkazů.

Kulový blesk si stopnul letadlo (1984)

lightning_plane

Na palubu sovětského civilního letadla Iljušin Il-18 se dostal kulový blesk. Krátce po startu z letiště v Soči se stroj dostal do silné bouřky a najednou se před kokpitem objevil žhnoucí kulový objekt, který si za ohromného hluku vypálil díru do trupu letadla. Pak na chvíli zmizel a znovu se objevil přímo v přepravní kabině, kde se vznášel nad hlavami šokovaných cestujících, až doputoval k ocasní části, kde se rozdělil na dvě menší ohnivé koule. Ty se po chvilce zase spojily dohromady a tentokrát si takřka neslyšně vypálily cestu skrze trup zpátky na svobodu. Piloti rychle zareagovali a s proděravělým letadlem se vrátili na letiště, aniž by kdokoli došel újmy... teda, když nepočítáme pořádný šok.

Vrátil zrak slepému (1980)

light

Řidič kamionu Edwin Robinson přišel o zrak ve vážné autonehodě v roce 1971, ale zrak se mu zázračně vrátil, když do něho udeřil blesk během bouřky u jeho domu poblíž Milwaukee. Když se schovával během bouřky pod stromem, najednou do něho cosi silného praštilo. Probral se po dvaceti minutách, ležel tváří v kaluži. „Moje nohy byly jak z gumy, klepal jsem se po celém těle." Když se ten den večer po krátkém zdřímnutí probudil, byl šokovaný, že se mu vrací zrak. „Viděl jsem hodiny na zdi, ale chvílemi se vytrácely." Později začal běhat po domě a řvát, že zase může vidět i slyšet, protože v důsledku nehody měl i silně poškozený sluch. Jeho doktor potvrdil, že se mu opravdu vrátily oba smysly. „Když přišel o zrak, bylo to v důsledku silného traumatu, takže mu ho teď podobné trauma zase vrátilo... Všechno je možné," vysvětlil lékař.

Vyléčená rakovina (1932)

killing_cancer

Farmář Thomas Young, kterému diagnostikovali nevyléčitelnou rakovinu a byl už takřka na smrtelné posteli, ležel venku v hamace, když tu náhle do stromů, na kterých visela jeho síť, udeřil blesk. Jelikož na stromech bylo ochranné kovové pletivo, přenesl se výboj i na něho – a to takovou silou, že odštěpil podrážky jeho bot. Poté, co se probral, se sice cítil oslabený, ale v delším časovém horizontu se začal cítit dobře a k překvapení doktorů u něho rakovina ustoupila.

Vlak, co má koule (1874)

rails

Svědci popsali surrealistický jev způsobený silnou bouřkou v Baltimoru. Ohromně se zatmělo, jako by nastala noc, a vzduch začal být cítit spáleninou. Několikanásobná rána pak zasáhla koleje trati a vytvořila kulové blesky zářící modrou barvou. V jednu chvíli jich za sebou po kolejích ‚jelo' pět, a vytvořily tak předchůdce elektrického vlaku.

Nebeské symfonie (1954)

music

„Zvláštní, divné a neskutečné," tak popsali cestující na americkém armádním ledoborci Atka zvuky, které nahráli pomocí dlouhé antény a speciálního nahrávacího zařízení. Zní trochu jako zvláštní oscilující pískání, které docela muzikálně mění výšku a vzniká při úderu blesku, který do atmosféry uvolní silné elektromagnetické vlny. Vlny putují zemským elektromagnetickým polem, celou zeměkouli obkrouží v řádu sekund a vrátí se zpátky, odkud vzešly, ale už s nižším ‚tónem'. Že by hlas Boží?

Osvícení fanynky Stephena Kinga (1986)

king

Patnáctiletá Jennifer Mann si četla populární Kingův román Osvícení, když do domu její rodiny udeřil blesk, proletěl stropem ložnice a zapálil jí postel. Sama téměř nezraněná – kromě mírného třesu a cinkání v uších –, Jennifer doběhla do přízemí. Otec požár stihl uhasit, ale postel zůstala na troud, stejně jako chuť Jennifer číst jakoukoli další knížku od Kinga.

Dočasné tetování (2012)

winston-kemp-struck-by-lightning

Lichtenbergovy obrazce jsou fraktálovitá stromkovitá ‚tetování', která se objevují na tělech lidí zasažených bleskem. Bývají pouze dočasná a jsou následkem poškození kapilár. Na těle vyskakují do hodiny po incidentu. Barva, struktura i doba, po kterou zůstávají vidět, jsou různé. Winston Kemp, kterého trefil blesk v bouřce předminulý rok, měl na rameni celkem umělecké dílo.

Blesk otapetoval zeď (1908)

dresden

Blesk zasáhl kuchyni, kde bylo na poličkách vystaveno několik drážďanských vyšívání s barevnými vzory. Kromě několika opálenin na krajích zůstaly nepoškozené. Jejich barevné motivy se ale obtiskly na zeď vedle nich. Blesk art!

Zdroj

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Na záchodě z ryzího zlata si skutečně potrůníte

Při s*aní jsou si všichni rovni, říká jedna stará moudrost. Ale když se tak díváme na tuhle ultra luxusní mísu, nejsme si ...

Číst více
Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

Fellatio Cafe: Ke kávě patří kouření

V Ženevě se chystají otevřít takovou trochu jinou kavárnu s příznačným názvem Fellatio Cafe. Nejen latiníci už asi vědí, co se tam ...

Číst více
Svítící beton brzy rozzáří svět

Svítící beton brzy rozzáří svět

Napadlo vás někdy při pohledu na šedý fádní beton, jak by vypadal, kdyby uměl svítit, že ne? Teď už můžete. Nyní takový beton ...

Číst více

Nejnovější články

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

Pořiďte si DeLorean jak z Návratu do budoucnosti

DeLorean DMC-12 je i v civilní verzi dost ceněný youngtimer, teď si ho ale navíc můžete pořídit v úpravě, jako by vypadl z filmu Návrat do ...

Číst více
Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Holky z Instagramu: Galinka Mirgaeva

Galinka je ruská modelka pocházející ze sibiřské díry Perm, která patří mezi nejsledovanější holky vůbec na celém...

Číst více
Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Maxim 11/2016 - Muzeum vidlí mezi časopisy

Listopadový Maxim prozkoumá diagnostiku vzrušení, muzeum vidlí a podívá se na sex plazořitních. Řekneme taky velké ano dopingu a ...

Číst více
Mají zvířata orgasmus?

Mají zvířata orgasmus?

Léňa nám poslala tenhle záludný dotaz a tak se naše zodpovědnice pořádně zapotila.

Číst více