Reklama
10 nejúchvatnějších vraků lodí na světě…a jejich příběhy

10 nejúchvatnějších vraků lodí na světě…a jejich příběhy

Tak nám vyzvedávají Concordii… Ale pod vodou je spousta jiných krásek, které kdysi hrdě brázdily oceány.

Zámerně jsme vynechali Titanic, protože jeho příběh je notorický známý a na to, abyste se k němu mohli potopit, musíte být James Cameron...

Klasické vraky středověkých dřevěných korábů jsou sice oblíbeným námětem mnoha filmů, ale jedná se vlastně o výjimku z pravidla. Zdaleka nejvíce vraků totiž pochází až z posledních dvou stovek let, kdy frekvence námořní dopravy podstatně narostla. Na dně moří a oceánů je podle statistik OSN přes tři miliony vraků. Některé se staly obětmi války, jiné se potopily kvůli počasí, chybám posádky nebo techniky. Tady jsou fotky těch nejzajímavějších i s krátkými příběhy. Doporučujeme použít dýchací přístroj, protože článek na jedno nadechnutí přečtou jen skuteční šampioni.

10. Fregata 356, Cayman Brac

frigata_Cayman

Ve vodách u jednoho z menších Kajmanských ostrovů, zhruba 300 km od jižního pobřeží Kuby leží 30 metrů pod hladinou Fregata 365 - napůl přelomený vrak ruského válečného plavidla, postaveného na začátku osmdesátých let. Na konci Studené války kotvila u kubánských břehů a po rozpadu SSSR si ji odkoupila vláda Kajmanských ostrovů a cíleně potopila jako tréninkový vrak pro potápěče pod novým názvem Capt. Keith Tibbetts. Původně loď umístili na kraj téměr dvoukilometrového podmořského útesu, ale bouře ji během let posunuly asi o 30 metrů blíže k břehu. Zajímavé je, že příroda se na lodi moc nepodepsala a stále zůstává relativně "čistá". Díky kompozitním materiálům, z nichž byla postavena, je totiž odolnější vůči korozi.

9. Bezejmenná jachta, egyptské pobřeží Rudého moře

yacht_egypt

yacht_egypt1

Spousta příběhů se točí kolem původu vraku jachty, který najdete na idilyckém místě nazvaném Abu Galawa Shiwayya (egyptsky Tatíček tyrkysově modré vody). Právě díky průzračné vodě a krásnému okolí se jedná o mimořádně fotogenický vrak. Místní průvodci tvrdí, že jde o americkou jachtu potopenou v roce 2002, ale možná je to spíš zbožné přání domorodců, kteří nemají Amíky příliš v lásce. Podle míry úpadku kýlu i jeho tvaru jde spíše o loď Endymonion, která šla ke dnu v říjnu roku 1998.

8. Dostihová sázka, Tobermory, jezero Ontario

sazka

sazka1

Škuner s vtipným nýzvem Dostihová sázka (Sweepstakes), jež původně dopravoval uhlí, se potopil v září 1885 v kanadském přístavu Tobermory. Vrchní paluba je pouhých šest metrů pod vodou, takže je krásně vidět i ze břehu. Loď byla poškozena u Cove Islandu a poté dotažena na opravu do zátoky Big Tug, kde se ale nedlouho poté potopila. Dneska je v místě Fanthom Five National Marine Park, kde "skladují" vraky lodí a staré majáky. Mezi 22 vraky je Dostihová sázka nejpopulárnější a proto momentálně opravují její palubu, aby se nerozpadla.

7. Ruský vrak, exyptské pobřeží Rudého moře

rusk_vrak

rusk_vrak1

Lodi se jednoduše přezdívá Ruský vrak a jedná se o špionážní plavidlo Khanka, které se v místě potopilo roku 1982. Sověti začali s používáním dopravních a rybářských lodí pro výzvědné účely v padesátých letech. Poblíž vraku našli potápěči spoustu elektronického vybavení, včetně 200 baterií, kabeláže, komunikační antény a satelity. Loď se nachází oblíž ostrova Zabagad v hloubce 25 metrů a potopila se s největší pravděpodobností po nárazu do útesu.

6. USS Utah, Pearl Harbor

utah

utah1

Bitevní loď spustili na hladinu roku 1909 a sloužila v I. světové válce. Do dějin se ale zapsala jako jedna z obětí japonského útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941. V roce 1931 byla odzbrojena a nadále sloužila jako tréninková loď a taky byla osazena protileteckými kanóny, pro trénink dělostřelců. Ať už byla její reálná hrozba pro Japonsko jakákoli, schytala to od nich v osudný den hned na začátku útoku dvěma torpédy a během několika minut šla ke dnu. Zemřelo na ní 58 vojáků, z nichž 54 je stále pohřbeno v jejích útrobách. Na přilehlém ostrově je památník, který však není běžně přístupný.

5. P29, Malta

p291

Relativně čerstvý přírůstek na mořském dně najdete na Marfa Point na Maltě. Vojenská hlídková loď se zde potopila za veřejnosti utajených okolností (určítě UFO!) v září 2007. Pro potápěče je atraktívní díky své vzpřímené poloze, která usnadňuje orientaci v úzkých chodbách a spoustu stále dobře zachovaného vybavení, včetně spínačů a pák na kapitánském můstku. Na kýlu najdete kresbu tasmánského čerta ze slavných Looney Tunes.

4. USS, Arizona, Pearl Harbor

Arizona

arizona1

Nad vrakem byl postaven memoriál obětem útoku na Pearl Harbor. Během japonského leteckého útoku schytal 185 metrů dlouhý bitevník třídy Pennsylvania čtyři přímé zásahy z nichž poslední pronikl až k zásobám munice, což způsobilo obří výbuch a sérii menších detonací a požárů po následující dva dny. První exploze byla tak ohromná, že tlaková vlna uhasila požár, který řádil na servisní lodi Vestal, která byla k USS Arizona ukotvena. Na lodi zemřelo 1177 vojáků, což je skoro polovina obětí celého útoku na vojenskou základnu. Zajímavostí je, že z lodi ještě stále uniká zhruba 2 litry oleje denně, což je vidět při pozornějším pohledu na hladinu.

3. Giannis D, egyptské pobřeží Rudého moře

giannis

giannis1

Další zástupce lokality, kterou milují průzkumníci vraků, je původně japonská dopravní loď s názvem Shoyo Maru, kterou další vlastníci přejmenovali na Markos. Posledními majiteli byli Řekové, kteří dali devadesátimetrovému plavidlu přízvisko Giannis D s velkým D na komíně, kde ho rozeznáte dodnes. Ne dně leží vedle mořeplavci velmi obávaného korálového útesu Sha'ab Abu Nuhas. Ten se stal osudným už sedmi lodím, včetně britského bitevníku SS Carnatic. Giannis D to do něho v plné rychlosti napálila 19. dubna 1983, když vezla dřevo z Chorvatska do přístavu Jeddah v Saudské Arábii.

2. Prince Albert, ostrov Roatán, Honduras

prince_albert

prince_albert1

Ještě předtím, než byla roku 1987 úmyslně potopena majitelem Coco View Resortu na ostrově Roatán, zažila moc zajímavý příběh. Nákladní loď známou jako Prince Albert používali Nakaragujci pro dopravu uprchlíků z jejich válkou ochromené země na ostrov Roatán, kde ji poté, co splnila účel rozebrali a nechali z půlky potopenou napospas osudu. Zde si jí roku 1985 všiml majitel nedalekého resortu Bill Evans a roku 1985 nechal loď odtáhnout a potopit na předem domluveném místě, kde dělá radost potápěčům, obzvláště při populárních nočních ponorech. Mrkněte na vtipné pseudo-historické video z potápění lodi.

1. Costa Concordia

concordia

concordia1

Jedničku si zaslouží, už jenom proto, že si mezi vraky užívá poslední hodiny. Od jejího stroskotání k ní nemohli civilní potápěči. Zkoumání jejích útrob totiž nebylo ani trochu bezpečné, protože její část byla stále pod vlivem suchozemské gravitace. Celý svět ale může sledovat nejnáročnější vyprošťovací operaci v dějinách mořeplavby v přímém přenosu hezky v suchu doma u počítače. Cílem operace je Concordii napřímit a pak 114 tisíc tun vážící vrak odtáhnout do šrotu. Na všem pracují stovky lidí, jeřáby, kladky, více než padesátka ocelových řetězů a hydraulických zařízení. Během více než dvaceti hodin Concordii s pomocí vzduchových vaků pootočí a podvlečou pod ní ponornou plošinu. Kdyby se trup obří výletní lodi u ostrova Giglio rozlomil, bude z toho obří ekologická katasrofa. A na kolik dopravní společnost Costa Cruises vyjdou záchranné operace? Zhruba 15,5 miliardy korun! A to všechno proto, aby plavidlo větší než legendární Titanic zbavili romantické patiny úpadku a nechali ho prostě rozebrat. Už ani ty vraky nejsou, co bývaly.

Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout

Další z rubriky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Příští rok přijdou na trh hodně realistické sexuální robotky

Totálně realistické "nafukovací panny" nejsou žádnou extra novinkou, nejnovější typy firmy Abyss Creations ale i tak posouvají ...

Číst více
Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Katolíci šílí z téhle fotky finalistek Miss Bumbum

Soutěž Miss Bumbum, jak už jistě víte, hledá každoročně tu nejlepší prdelku Brazílie. Letos se finalistky postaraly v téhle těžce ...

Číst více
Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Opilec s brutálním zářezem se stal hrdinou další photoshopové bitvy

Tohodle chudáka bez kalhot pověsili nejspíš jeho hodní kamarádi za plot tak, že mu vytvořili naprosto monstrozní trenýrkový ...

Číst více
Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Drsný jestřáb je větší tvrďák než Jason Statham

Hlavním hrdinou poslední photoshopové bitvy se stal tenhle jestřáb s výrazem a postojem toho největšího hollywoodského tvrďáka.

Číst více
Reklama

Nejnovější články

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

Páteční gify, jediná jistota dnešního světa

A už je to tady zase. Pátek, oběd se blíží, tak než se vyrazíte najíst, nezapomeňte užít naší pravidelnou dávku. Aplikace ...

Číst více
GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

GALERIE: Potvrzeno! Příroda je pěkně nefér

Příroda je občas docela svině. Zatímco někdy rozdává plnými hrstmi, jindy zase pěkně škudlí.

Číst více
GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

GALERIE: Ženy, které zírají do lednice

Možná vám taky doma kdysi říkali, že se do lednice nečumí jak do televize. Ale tyhle holky? Ty na to zvysoka kašlou!

Číst více
Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Páteční gify dnes ve velkém rodinném balení

Dneska jsme se nechali zase trochu unést a tak jsme vybírali a vybírali, až jsme těch gifů vybrali celou hromadu. Tak snad to neucpe ty internety. A vy taky opatrně, ...

Číst více